Drive Míry Bosáka: Zelenáč v zeleném


Masters – tohle slovo může být spojováno s ledajakým sportovním kláním. Ale když se dodá golf a Augusta, můžete si být jisti, že jde o jeden z největších sportovních světových svátků. O zelené sako pro vítěze nejslavnějšího turnaje usilovaly generace hráčů, pro mnohé zůstalo u nesplněného snu. Mezi ty, kteří se vítězné pocty dočkali, patří od nedělního večera také Jordan Spieth.

Přečtěte si také:

Přímák Míry Bosáka: I mistři se utnou

Mladý Texasan rozhodně nebyl tutovým tipem na vítěze. A to i přes to, že letos už dokázal jeden turnaj vyhrát, dvakrát skončil druhý. Říká se, že nováčkům tajemné hřiště v Augustě nesvědčí. Tuhle osmnáctku musíte mít hodně dobře načtenou. Což  Spieth nemohl nabídnout, v Augustě hrál teprve podruhé. Pravda, loni při své premiéře obsadil dělené druhé místo. Ale ani to bookmakery nevarovalo. Více se mluvilo o Mickelsonovi, Stensonovi, D.Johnsonovi a dalších favoritech. Velkou mediální pozornost na sebe strhl Tiger Woods, který se po dlouhé době vrátil k turnajovému golfu. Jenomže jedenadvacetiletý Spieth všem vypálil rybník. Od prvního kola se dostal do vedení a první příčku neopustil po celou dobu turnaje. Prakticky se na něm neprojevila žádná nervozita z toho, že má na dosah největší životní úspěch. Nejblíže se jeho konkurenti dokázali přiblížit na tři rány, ale to bylo všechno. Vždy, když se ve Spiethově skórkartě objevilo nějaké zaváhání, okamžitě dokázal Jordan reagovat a vyčaroval rychlé birdie. Ostatní účastníci i nedostali ani tu nejmenší šanci dýchat mu opravdu zblízka za krk. Před začátkem každého kola se spekulovalo, co se musí stát, aby někdo mohl překvapivého leadra porazit. Ale ukázalo se, že jediným opravdovým soupeřem byl Jordan sám sobě.

Spieth se stal nejmladším vítězem Masters a začíná se mluvit o tom, že by z něj mohla vyrůst hvězda až Woodsova formátu. Mají leccos společného, třeba to, že oba kvůli golfu záhy zběhli ze studií a také jsou ochotní trénovat tvrději než konkurence. Ani jeden nepochází z vyšších vrstev, začátky proto nebyly jednoduché. Spieth se ale zdá být daleko dospělejším, než byl ve stejném věku Woods. Mluví rozumně, uvážlivě, nevypadá na to, že by se mu měla hlava zatočit. Bude teď muset absolvovat doslova mediální martyrium, ale jsem přesvědčený, že to zvládne. Jméno Jordana Spietha ve spojení s vítězstvím na turnaji uslyšíme ještě mnohokrát…

VSAĎTE SI NA ČTVRTFINÁLE LIGY MISTRŮ NA UNIBETU!