AC Milán prodává svůj týmový autobus. Důvod? Chce ušetřit


V italských novinách se objevila zajímavá zpráva. Slavný milánský fotbalový klub prodává svůj týmový autobus. Prý čistě z úsporných důvodů. Tento tah má AC Milán ušetřit 200 až 300 tisíc eur (okolo 8 milionů korun) za sezonu.  

Tato zpráva vyvolává dvě otázky:

1. A čím nebo jak budou na zápasy jezdit fotbalisté Milána, když svůj autobus prodají?

Nabízí se několik variant:

 

2.  To je na tom AC Milán opravdu tak mizerně?

Ekonomická situace slavného italského mužstva nebude nejrůžovější. Nejde jen o prodaný autobus (i když ten je ze všeho nejúsměvnější…nebo nejsmutnější?). Milán není schopen v poslední době nakoupit hráče běžnou cestou. Na přestupovém trhu působí jako důchodce, který se přehrabuje košem slevněného doprodejového zboží. Poohlíží se, až na výjimky, jen po hráčích, kteří jsou k dostání zdarma či na hostování. A stávající hráče má problém udržet. Například s klíčovým středním záložníkem De Jongem vyjednává podmínky nového kontraktu již dlouhé měsíce.

Důvodů, takového ekonomického propadu, je hned několik:

Daňový podvodník a majitel klubu Silvio Berlusconi letěl z italského parlamentu jako špinavé prádlo, což sebou musí zákonitě nést určité finanční potíže. Jednoduše řečeno, není Berlusconiho peněženka tak naditá, jako bývala.

Dalším problémem je samotná výkonnost klubu. Nejenže AC Milán nevyhrává trofeje, ale nehraje ani Ligu mistrů, což je zásadním zdrojem financí. Letos je v tabulce až na osmém místě. Výsledky a předváděná hra je tak mizerná, že byl majitel Milána nucen dohodnout si osobní setkání s hráči a trenérem Inzaghim.

 Image and video hosting by TinyPic

„Nejsem naštvaný, jsem zoufalý. Chápu, že neprožíváme časy jako v době, kdy jsme mohli porážet týmy jako je Barcelona, ale prohrávat s kluby, jejichž hráči vydělávají pětinu toho co ti naši je prostě nepřijatelné, “ řekl Berlusconi pro italské noviny ANSA.

 A dalším z řady problémů je i ekonomická situace v samotné Itálii. Tribuny obřího San Sira (stadion AC pojme 80 tisíc fanoušků) zejí často prázdnotou. Pohled na prázdné sedačky je tak zoufalý, že klub dokonce uvažuje nad výstavbou nového stadionu pro 40 tisíc diváků. Na to by ale musel nejprve získat dotace od některého ze sponzorů.

Nyní je ale především potřeba vyřešit, jak se Milán dopraví k dalšímu ligovému utkání v Římě.