Analýza: Co vedlo k zlepšenému výkonu Manchesteru United?


Reprezentační přestávka přišla Louis van Gaalovi vhod. Měl dost času zapřemýšlet nad změnami a mohl poprvé v sezoně využít všechny ze svých letních posil. Výsledkem byla první letošní výhra a hned pořádně vysoká (United – QPR 4:0). K jakým změnám došlo a co k výhře pomohlo?

Změna herního systému na 4-1-2-1-2

Nizozemský trenér je velmi tvrdohlavý, ale protože mu hodně teklo do bot, rozhodl se po čtyřech ostrých zápasech ustoupit od rozestavení 5-3-2, který v United hodlal praktikovat.

Do nedělního utkání nastoupila klasická obranná čtveřice. Defenzivního záložníka hrál Blind, na postu box-to-box záložníků Di Maria s Herrerou a pod útočníky začal Mata.

Hra vypadala organizovaněji, tempo bylo podstatně rychlejší (největší nedostatek v úvodních zápasech), hráči zvládali lépe kombinovat, protože byli blíž u sebe a lépe se pohybovali bez míče. 

Manchester United si zvládli vytvořit 15 příležitostí. V předešlém utkání proti Burnley měli jen 6. Vystřelili 19krát, což je o 9 střel více, než kolik činil průměr z předešlých tří utkání. Přesnost přihrávek se pak přehoupla přes 90%.

Zajímavost: Juan Mata vstřelil 8 branek za posledních 10 utkání v Premier League.

Skvělý výkon Di Marií s Herrerou

Obrovský podíl na zlepšeném výkonu United měla argentinsko-španělská dvojice. Di Maria pomáhal tempu hry průniky a dlouhými přihrávkami, Herrera přesnými přihrávkami (91%). V hlavě se jim ale urodila celá řada povedených fotbalových myšlenek. Dohromady vytvořili 7 příležitostí pro své kolegy – z toho tři vedly ke gólu. Trefit se dokázali oba. 

Image and video hosting by TinyPic

Ángel Di Maria s Herrerou vytvořili 7 příležitostí (obr. nalevo) a dokonale pokrývali oblast mezi oběma 16kami (obr. napravo).

Druhé brance utkání předcházel Di Mariův 65 metrový sprint: 

Zdá se, že United konečně našli kreativní záložníky do středu pole, kteří budou určovat tempo hry a tvořit příležitosti pro útočníky.

Van Gaal stihl vyzkoušet hru se všemi útočníky

V době, kdy „Rudí ďáblové“ vedli bezpečně 4:0, vběhnul na trávník ke své premiéře v Premier League Radamel Falcao. Nizozemec s připláclým nosem postavil kolumbijského střelce na hrot útoku vedle Robina van Persiho a Rooneyho zkoušel na místě Maty – tedy na postu ofenzivního záložníka.

Zajímavost: Rooney se vyrovnal v počtu vstřelených branek v Premier League (175) Thierry Henrymu.

Může jít o jednu z variant do budoucna. 

Manchester United - QPR 4:0