Cardiff měl za minulou sezonu dvakrát větší zisky z televizních práv, než Bayern Mnichov. Jak to?


Španělský deník AS zveřejnil v úterý na svém anglickém Twitteru zajímavý příspěvek. Jde o zisky z televizních práv za minulou sezonu a to u jednotlivých klubů z pěti největších evropských soutěží.

Ona zveřejněná tabulka je zajímavá především proto, že Bayern Mnichov – neoficiálně považovaný za momentálně nejlepší tým světa společně s Realem Madrid – bral za televizní přenosy výrazně méně peněž, než nejhorší tým v anglické lize (Cardiff). S příjmem 36,9 milionů eur by se ve Španělsku řadil až na páté místo, v Itálii někam mezi průměr a ve Francii by nestačil ani na Lyon.

Obecně si nejvyšší německá liga vydělá na televizních přenosech třikrát méně než Premier League a je výrazně pozadu i ve srovnání se Španělském či Itálii. 

Jak je možné, že Bayern nestačí ani na francouzský Lyon?

Důvodem je způsob rozdělování financí. V Německu se zohledňuje ligové umístění za poslední tři roky. Takže poslední Braunschweig bral o 50% méně, než první Bayern, ale druhá Borussia Dortmund jen o nějaké 4% méně. Zisky z televizních práv jsou tak vcelku spravedlivě přerozděleny, tedy podstatně rozumněji, než je tomu například ve Španělsku, kde Real Madrid a Barcelona berou téměř 8krát více, než posledních pět týmů.

A proč si na trhu s prodejem televizních práv vede kvalitní Bundesliga tak mizerně?

Důvody jsou tři:

1. V Německu je velká konkurence, co do počtu televizních stanic, které vysílají fotbalové přenosy. Navíc se dá naladit mnoho kanálů, které spousty zápasů vysílají zcela zadarmo, což je například v Anglii prakticky nemyslitelné. Například za sledování fotbalu na stanici Sky Sports musí zákazníci platit měsíčně 9 liber (asi 340 korun), tato částka má do budoucna ještě narůst a to až na 450 korun.

2. Naši západní sousedé se mohou chlubit věčně natřískanými stadiony. Na fotbal chodí v Německu hojné návštěvy i na mnohé zápasy z nižších lig. Není žádnou výjimkou vyprodaný stadion během duelu čtvrté ligy. O fotbal je v Německu zkrátka zájem, což jde ruku v ruce s poměrně levným vstupným. Mnoho fanoušků tak nepotřebuje sedět u televize, když si raději zajdou přímo na stadion.

3. Snaha prodávat vysílací prává do zahraničí je veliká. Počet zemí, které německou bundesligu vysílají je vysoký, ale sledovanost je výrazně pozadu za Premier League či španělskou La Ligou (to platí hlavně pro Real a Barcelonu). Německý fotbal není ve světě tak populární jako ostatní velké soutěže. Částečně za to může i fakt, že kromě Bayernu nemá Bundesliga mnoho hvězd, které lákají fotbalové příznivce po celém světě. Ronaldo, Messi nebo Hazard zkrátka táhnou.

Německo, které však vydělává více, než ostatní soutěže na sponzoringu se nevzdává, a dává si za cíl do budoucna předběhnout v příjmech za TV prává Sérii A.