Cena za Sterlinga je přehnaná, ale dává smysl


Popsalo se na to téma mnoho řádků, ale celá ta velká tahanice je prakticky u konce…Liverpool se dohodl s Manchesterem City na přestupu dvacetiletého anglického útočníka Raheema Sterlinga. A cena? 49 milionů liber!

Fotbaloví fanoušci se chytají za hlavu. Sterlingova vysoká cena je vyvedla z letního klidu a pohody: „Vždyť je neskutečně předražený,“ shoduje se většina z nich. Dokladem jim jsou i fakta, tedy přestupní částky velkých hráčů, kteří v nedávné minulosti posilovali některé z předních klubů v lize:

Alexis Sanchez – 35 milionů liber

Eden Hazard – 32 milionů liber

Sergio Agüero – 35 milionů liber

Image and video hosting by TinyPic

Dovolím si tvrdit, že Sterlingova reálná cena nepřesahuje tu Hazardovu, tedy přestupní částku belgického supertalentu, který jako jednadvacetiletý odešel do Chelsea za 32 milionu liber. Proč tedy stojí dvacetiletá hvězda Liverpoolu téměř o 20 milionů liber víc?

Protože je Angličan.

Může to znít hloupě, ale v Premier League jsou angličtí hráči, tedy zejména ti kvalitní, velmi opravdu velmi cenným zbožím.

Důvody? Napočítal jsem čtyři:

1. Jsou nedostatkovým zbožím. Poptávka je vysoká, ale těch opravdu kvalitních je málo.

2. Fanoušci si anglické hvězdy ve svých klubech žádají. Chtějí mít svého Gerrarda, Lamparda či Rooneyho. Ne náhodou je Wilshere tak oblíbený mezi příznivci Arsenalu.

3. Minimalizují se rizika. Angličané jsou zvyklí na kulturu, počasí, tamní fotbal. Například u španělských hráčů se často stává, že po několika letech zatouží po domově. Čerstvým příkladem je hvězdný De Gea. A stačí jen vyslovit jméno Tévez před představiteli Manchesteru City a uvidíte, jak jim začnou vstávat vlasy na hlavě…

4. A možná úplně nejpodstatnějším důvodem jsou kvóty na odchovance. V současnosti musí mít tým v Premier League 8 fotbalistů z Britských ostrovů. Anglická Fotbalová asociace ale do budoucna zvažuje rozšíření dokonce na 12!

Když se tedy objeví talentovaná hvězda jako: Sterling, Shaw či Kane, tak jejich cena ohromně eskaluje s každým vstřeleným gólem nebo povedeným zápasem. Stačí se podívat na přestupní ceny anglických fotbalistů z posledních let:

Raheem Sterling 49 milionů liber

Andy Carroll 35 milionů liber

Luke Shaw 30 milionů liber

Adam Lallana 25 milionů liber

Image and video hosting by TinyPic

Problém ale nastává především pro kluby pohybující se okolo středu tabulky a níže. Tedy pro méně movité tymy. Angličtí hráči jsou pro ně příliš drazí. Stejně kvalitního fotbalistu si najdou v zahraničí za podstatně levnější částku. Například Newcastle pod trenérem Pardewem skupoval léto co léto výhradně hráče z Francie:

„Kluby jako Newcastle jsou často kritizovány, že nepodepisují anglické hráče, ale jejich ceny jsou příliš vysoké. Kluby ze středu tabulky si je nemohou dovolit,“ vysvětloval Pardew.

O vážný důvod navíc, proč se víc zaměřit na výchovu vlastních talentů. Menším klubům nic jiného nezbude, navíc si na anglických fotbalistech mohou napakovat kapsy podobně jako Southampton. Nemluvě o tom, že si hodně uleví i trenéři všech anglických reprezentací…