Nejdivnější přestupová zima v Česku?


Nejtěžší fotbalový měsíc v celém roce se chýlí ke konci. Leden znamená dlouhé dny dřiny na hřišti i v posilovně. Spojený je také s testováním možných posil. Česká první liga sice nepatří mezi soutěže, ve kterých by se utrácely v zimě vysoké částky, přesto se rok 2017 jeví, jako prapodivný v přestupové politice. Až na výjimky se přední kluby chovají na trhu velmi zvláštně.

První tým tabulky, Viktorka Plzeň, začala s posílením kádru slibně. Slovinský levý bek Erik Janža je logickou záplatou, kdyby se "Limba" vysypal, navíc je Janža v ideálním věku na krajního obránce ve vývoji. Také výkup zlínského kapitána Tomáše Hájka je sázkou na jistotu. Nedávno však přišel z mé strany nepochopitelný zkrat, v podobě rakouského Andrease Ivanschitze. Bývalý reprezentační kapitán přináší do kabiny jedinou výhodu, a tou je raketová levačka. Nicméně na přímáky je v Plzni Kovařík, který je taktéž levákem. Máme chápat příchod vyhaslé hvězdy jako obchodní tah? V tom případě si Viktorka vůbec nepohlídala média a veřejnost. Přestup Ivanschitze byl vyobrazen jako příchod nadějného dorostence z druhé ligy.

Na přestupové lahůdky Jardy Tvrdíka a jeho Slavie už jsme si zvykly. On však posunuje laťku každým rokem o něco výše. Geniální záblesky střídají naprosté zatmění. Nejprve Slavia nakoupila zajímavého obránce Lufftnera z Teplic, aby pak vyhodila převelký peníz za průměrného Sýkoru z Liberce. O přestupovém románku s Vukadinec Vukadinovicem se dá říct jen jedno. Slavia z něj vyšla jako poražený tým a když už chce ukazovat, že na to má, tak by se pak neměla uchylovat k následným zoufalým reakcím ve formě nákupu Stanislava Tecla z Jablonce.

Velkou neznámou je zatím Sparta Praha. Jediná přestupová vlaštovka je hroťák Nestor z Dukly. To však není překvapení, že Sparta vykupuje sezónní průměrné útočníky, kteří se Lafatovi budou dívat na záda a po roce odejdou do zahraničí. Že ale neřeší nedostatek kvality do záložní řady, je mi záhadou. Mladé pušky Čermák, Juliš nebo Pulkrab hrají sice nadstandardně, tito hráči však sami titul nevyhrají, natož tak stáhnou čtyřbodový náskok na Plzeň. Chystá se něco velkého, nebo Spartě letos ujel vlak?

Snad jediný tým, který se na přestupovém trhu chová racionálně, je Zlín. Po odchodu stopera Hájka přivedli z Bohemky Gajiče. Jako konkurence jedničce Dostálovi bude figurovat světoběžník Švenger. Harbu na hrotu nahradí Beauguel a pravděpodobně lavičku oživí dánský rychlík Jensen. Nikdo neví jak, ale na hrubou sílu Zlín udržel Vukadinovice, což je z mé strany takový pokerový all-in. Buď v létě odejde za 2x více peněz, nebo zůstane ve Zlíně jako vyhaslá raketa. I tak manažer Grygera dělá vše možné, aby Zlín posunul dopředu.

Již tradičně, až odevzdaně působil na podzim Liberec, který rozjíždí pravidelnou jarní záchranářskou misi. Že by to ale mysleli s posílením kádru vážně, se moc říct nedá. Důležité odchody Pokorného a Sýkory zatím řeší lepením hodně tenkou záplatou. Znova přivádí podprůměrného Kerbra, jehož minulé působení v Liberci bylo posílením hlavně pro juniorku. Boleslavský Ondřej Kúdela sice může zvednout kabinu zkušenostmi, v poli už je to ale horší a horší. Zoufalost v nákupu posil jen dokumentuje Radek Voltr, který v Karviné neukázal vůbec nic.

Ať si říká o Peltovi kdo chce co chce (a tím neobhajuji jeho prasárny mimo hřiště), tak na fotbalisty má opravdu manažerský čich. 100% efektivitu v přestupech u mě má Jablonec, protože přivedl prozatím dvě jména, za kterými stojí velké podzimní výkony. Zelený z Karviné a Diviš ze Slovácka jsou oba hráči, kteří jsou kreativní a mají tah na branku. S tímto duem se v Jablonci velmi rychle zapomene na Tecla.

Snad nás ještě přestupové období v Česku překvapí. Zatím je to jen série nepochopitelných tahů...