Přímák Míry Bosáka: Český alibismus


 Tak to máme za sebou, může si oddechnout Dagmar Damková a vůbec členové komise rozhodčích. Zápas Sparty s Plzní odpískala španělská akvizice Borbalán, tudíž se nekonal žádný exces českého sudího. A může se jet dál močálem černým okolo bílých skal vstříc zářným zítřkům.

Už jsem to nakousl během přenosu zmíněného utkání. Povolání zahraničního rozhodčího je čirým alibismem šéfky komise rozhodčích. Nakolik do tohoto rozhodnutí mluvili pánové Berbr či Pelta, to nemohu soudit, na pivo s nimi nechodím, ale tam - tamy naznačují velmi výrazný podíl zmíněných mužů na konečné nominaci rozhodčích. Aby bylo jasno, vůbec nezpochybňuji výkon španělského zkušeného arbitra. Zvládl svou úlohu dobře. Ne, že by byl bezchybný, ale zápas nijak neovlivnil, hráče si k tělu nepouštěl. Ale to, že vůbec pískal, to je samozřejmě chyba.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ PŘÍSPĚVKY MÍRY BOSÁKA

Na jedné straně tvrdí paní Damková, že čeští sudí potřebují pískat těžké zápasy, aby výkonnostně rostli. A pak klíčový duel ligy rozhoduje Španěl. Jaký má tedy smysl tlačit Královce a spol. do Evropy, když zřejmě nezvládají vyhrocené domácí zápasy ? Zároveň tímto rozhodnutím říká komise rozhodčích, že fotbalové prostředí je nečisté – i kvůli rozhodčím. Že sebou nechají z různých důvodů manipulovat a řídí zápasy na objednávku, nikoli podle litery pravidel. Přitom nemusí vůbec jít o nějaké finanční úsluhy jako v době kapříků a jiných ryb. Ve hře ale mohou být různé posty a pozice, vliv, podíl na moci a jiná lákadla. Prima zpráva pro fotbalový svět.

V rozhovoru v tisku se nechala Dagmar Damková slyšet, že takový mač jako se hrál v sobotu na Spartě, je pro sudí za trest. Přitom by mělo jít o jeden z vrcholů domácí kariéry. A sami muži s píšťalkou se – při zachování anonymity – vyjadřují, že mají z nominace na tento zápas strach. Ještě jsem neslyšel, že by se obavami třásl německý či anglický rozhodčí před utkáním Bayern – Dormtmund nebo Liverpool –Manchester United. Já se ptám, koho se čeští arbitři  bojí? Co je to za spolek, že se jeho členové klepou před Velkým náčelníkem a jeho poskoky? Po straně si rozhodčí stěžují, ale veřejně nevystoupí nikdo, takže zůstává zachován status quo. Smrádek, ale teploučko., to je zřejmě hlavní heslo. Pokud bude ještě nějaký čas platit, Bůh ochraňuj český fotbal.