Přímák Míry Bosáka: Cizinec a našinec


Musím předeslat, že tohle není žádná filipika proti zahraničním hráčům působícím v českých ligových klubech. To ani náhodou. Budu jen rád, když se v české nejvyšší soutěži budou i nadále objevovat fotbalisté jako Bony, Džeko, Mahmutovič, Ljevakovič, Fatai a mnozí další, kteří zvedli úroveň svých týmů a dali divákům další důvod, proč jít na ligový fotbal.

Ale zrovna při zápase Slavie ve Vítkovicích s Baníkem mě napadlo, kolik přešlapů má na svědomí různě obměňované sportovní vedení v Edenu. Jen jsem si srovnával přínos mladého Součka a Baéze, o němž šly řeči, jako kdyby do dresu Slávie mířil druhý Vieira. Ten chlap byl prostě nepoužitelný. Sběratel karet s velmi omezenými fotbalovými schopnostmi, zároveň královsky placený – čím mohl sešívaným pomoci? Možná, kdyby se chtěl někdo ze spoluhráčů naučit španělsky, ale jinak fakt nevím. A když přidáte do seznamu velmi tajemného Ritchieho, kterého snad nikdy nikdo neviděl, věčně zraněné Boudjemu či Kenyiu, poměříte je s exžižkovským Voltrem, nebo odchovancem Hrubým, vyjde vám zase docela jasný výsledek. Hlavně, že byli spokojeni manažeři na všech stupních. V takovém světle vypadá Simon Deli jako dárek z nebe. Ale Slavia v tom není sama.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ PŘÍSPĚVKY MÍRY BOSÁKA

Velké přestupové chyby tohoto typu za sebou mají i na Spartě, Baníku a i v dalších českých klubech. Ale zaplaťpámbu, nejsme na tom jako na Slovensku. Mistr z Trenčína dokonce v jednom pohárovém utkání postavil celou základní jedenáctku z cizinců. Jejich kvalita sice stačí na Corgoň ligu, ale to je tak vše, nejsou konkurence schopní ani s druhou evropskou garniturou. Těžko se pak ale buduje nějaký pevnější vztah fanoušků ke klubu, když místní fotbalisté jen paběrkují, protože musí hrát ti s vysokými smlouvami, aby je mohlo vedení za nějaký čas někam prodat. Třeba do Čech.

Chápu, že mnohé české kluby nemají extra finanční možnosti, takže na trhu berou, to, co zbyde. Ale to už bych raději nechal hrát pár vlastních odchovanců. Příklad Příbrami, Slovácka, dnes už zase i Slávie ukazuje, že tudy by mohla vést cesta. Otázka je, jestli bude vůle…

;