Přímák Míry Bosáka: Ztráty a ztráty


Takhle jsem to tedy nečekal. Vážně. Jsou odehrána dvě kola nejvyšší fotbalové soutěže a tři největší favorité už počítají mínusy. Plzeň, Sparta i Jablonec už poztrácely tři, respektive dva body a zatím se koukají na záda lídrovi tabulky ze Zlína. Pochopitelně, tohle se bude rychle měnit. Nejsilnější kluby se budou posouvat nahoru a naopak Zlín sjede o pár pater níž. Ale na druhou stranu – liga je zajímavá.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ PŘÍSPĚVKY MÍRY BOSÁKA

Třeba i proto, že fotbalový národ vede zasvěcené řeči o tom, jestli Spartě sedí nebo nesedí systém 3-5-2. Před startem sezóny nebylo před tímto tématem úniku. Valilo se ze všech stran. Z novin, televizních obrazovek i internetových serverů. Až z toho měl jeden pocit, že kdyby prezident republiky v náhlém hnutí mysli vyhlásil mobilizaci, tahle informace naprosto zanikne v přívalu diskusí o úloze halvbeka v novém rozestavení. Ke zmíněné problematice se vyjadřoval  prakticky každý, nezaznamenal jsem snad jen názor Yvetty Simonové a Ládi Hrušky.  Popravdě, můj názor je takový, že na samotném systému zas tak moc nezáleží, důležité je, jak k plnění úkolů a taktických pokynů přistoupí páni fotbalisté přímo na hřišti. Samotné 4-4-2, 4-2-3-1, 4-1-4-1 nebo tolik propírané 3-5-2 samo o sobě nic nevyhrálo. Sparta zatím dokazuje, že v jejím podání má nová taktická varianta klady i zápory. Bylo by fajn, kdyby v odvetě s CSKA Moskva převážily právě klady.

Porážka Plzně na Dukle se nečekala. Dojít k ní nemuselo, kdyby Egon Vůch trefoval zařízení při svých velkých šancích, nebo Jan Kovařík netoužil při penaltě sestřelit měsíc z oblohy. Ale na to se historie rozhodně nezeptá. Ji zajímají čísla a fakta. A ta hovořila pro Viktorii nepříjemně jasně – tři body jsou v tahu. Na druhou stranu - z Julisky se moc bodíků vozit nebude. Dlouhodobá práce trenéra Kozla nese zajímavé výsledky. Vedení Dukly nijak nezmatkuje, trenér není po dvou porážkách v řadě v ohrožení, dbá se na dlouhodobou koncepci a na práci s mládeží. Nenakupují se drahé hvězdy, ale Dukla dokáže dobře prodávat. Tohle je sympatická cesta a není divu, že v kádru týmu z Prahy 6 je celá řada odchovanců. Ještě douška k Lubošovi Kozlovi. Vůbec mě nepřekvapí, když v budoucnosti usedne na místo reprezentačního kouče. Ještě to chce čas, ale jednou to může přijít.