Proč Sparta nezvládla klíčovou bitvu s Plzní?


Fotbalová bitva jara v české lize je za námi. Sparta dostala v boji o český fotbalový trůn u nás druhou možnost a mohla ji využít v domácím zápase, to se kolikrát týmům nepoštěstí. Ten však nezvládla a po porážce 0:2 už je pro ni zisk titulu v letošní sezóně pouze v oblasti utopické teorie.

Oba týmy byly na zápas dostatečně připraveni a Sparta od úvodních minut ukazovala, že nechce ponechat nic náhodě. Byla nebezpečnějším týmem, držela balón více na svých kopačkách a hlavně si vytvořila řadu zajímavých standardních situací. Jenže co z toho, když nedá gól?

ODBĚR NOVINEK:

Nenechte si ujít články od Míry Bosáka - stačí se přihlásit k odběru novinek, který najdete v pravém sloupci.

Plzeň si své odbránila, Spartu pouštěla před Matúše Kozáčika hodně výjimečně a když už se tak stalo, vše zachránil gólman Viktorky, podobně jako v jednom z klíčových momentů celého zápasu, když na konci prvního poločasu vychytal tutovka Ladislava Krejčího. Dozadu Plzeň zmákla zápas na jedničku a vepředu si počkala na svou šanci, která přišla.

Ano, první gól padl s velikým štěstím a bývalý Sparťan Holenda se tak radoval z vítězné trefy. Plzeň tak v letošní sezóně vyhrála oba dva vzájemné zápasy a to je přesně těch šest bodů, které nyní Sparta tři kola před koncem ztrácí. Plzeň má tak šanci se za posledních pět let třikrát radovat z mistrovského titulu a když už to vypadalo, že po éře Pavla Vrby to jde s Viktoriány dolů, přišlo skvělé zmrtvýchvstání.

Sparta byla před zápasem pod tlakem. Pokud chtěla myslet na titul, musela zvítězit a nejlépe více než o dva góly. Plzeň v zápase ukázala své zkušenosti, které nabrala v evropských pohárech a zkušeně si svou výhodnou situaci pohlídala, dokonce ji ještě vylepšila. Maximální důraz v každém souboji, vysoký presink všech hráčů Viktorky, poctivá práce všech jedenácti mužů na hřišti, to vedlo k úspěchu Plzně v nejtěžším zápase jara. Sparta rozhodně předvedla kvalitní výkon, který by stačil na všechny ostatní týmy v naší lize. Bohužel, titul si prohrála v jiných zápasech a ukázalo se, že Plzeň za poslední roky vyzrála natolik, aby si i přes mírnou komplikaci dokázala udržet nadhled a jistotu.

Na 99% se tak bude z titulu v české lize letos radovat plzeňská Viktorka, která se může těšit na štědré prémie i možnost zahrát si potřetí Ligu mistrů. Nutno dodat, že naprosto zaslouženě.