Evropská liga: Prolomí Benfica kletbu?


Druhá nejvýznamnější evropská klubová soutěž dnes dospěje do svého konce. Ve finále se proti sobě na Juventus Stadium v Turíně postaví FC Sevilla a Benfica Lisabon.

Oba týmy zdaleka nejsou finálovými nováčky. Benfica od roku 1963 nastoupila do šesti finálových utkání v evropských pohárech, ale ani jednou nezvítězila. Možná je to náhoda, ale možná také následek kletby, kterou na klub uvalil maďarský trenér Béla Guttman. Ten se s klubem v roce 1963 nedohodl na zvýšení platu a při odchodu prohlásil, že Benfica v evropských pohárech neuspěje 100 let.

Sevilla naproti tomu už pohár nad hlavu zvedla. Podařilo se jí to v letech 2006 a 2007, a bude tak usilovat již o své třetí vítězství. V případě že se tak stane, jistou hrdost budou moci cítit i fotbalisté Liberce, kteří by se tak stali jediným týmem, kterého Sevilla v letošním ročníku neporazila.

Do finále prošla Sevilla přes Valencii, ale stalo se tak snad ještě později, než v pověstné minutě dvanácté. Do finále ji totiž poslal gól ze čtvrté minuty nastavení a Andalusané tak mohou hovořit o štěstí. To Benfica si v semifinále poradila s favorizovaným Juventusem Turín a ve vyřazovacích bojích zůstává nadále neporažena. 

Benfice i proto věříme také před dnešním finále a s kurzem 2,30 sázíme na její vítězství. Zároveň věříme v pokračující dobré střelecké rozpoložení obou týmů, které ve vyřazovacích bojích skórovali 14x (Sevilla) a 15x (Benfica). Příležitost „oba týmy dají gól“ má kurz 1,89