Loučení s fotbalovými legendami na pět způsobů


Rok 2015 je zvláštní v tom, že se čtyři velké hráčské legendy rozloučily s kluby svého srdce, potažmo s ligou, ve které téměř celý život nebo většinu kariéry hrály. A navíc proběhlo v Německu loučení s jednou trenérskou personou. To už jsou celkem nadstandardní čísla na jeden rok…sešlo se to pěkně.

Zajímavé je také to, že všechna loučení měla trochu jinou příchuť.

Začněme ve slunném Španělsku.

1.  Veselý kapitán Barcelony

Xavi prožil hodně plodnou kariéru. Odehrál za Barcelonu 505 ligových zápasů a posbíral 23 trofejí. To znamená, že získal trofej každé dvaadvacáté utkání – to je víc než slušné.

I loučení prvotřídního tvůrce hry se neslo ve veselé náladě. Barcelona si totiž zajistila titul, takže se oslavovala trofej a oslavoval se Xavi, zkrátka probíhala ve španělském městě umění a kultury velká fotbalová veselka. 

A teď si Xavi zkusí na dohrání katarský Al-Sadd. Bez trofeje se písečné účinkování jen těžko obejde. 

Image and video hosting by TinyPic

2. Smutné loučení Stevena Gerrarda

Z úplně jiného soudku bylo loučení s Gerrardem. Anglický záložník byl stejně věrný jako Xavi – odkopal za Liverpool krásných 17 let -, a nemálo úspěchů také zaznamenal, například vítězství v Lize mistrů z roku 2005 bylo extra emotivní a mimořádné, ale přesto se jednalo spíš o poněkud posmutnělou rozlučku.

Jednak se Gerrardovi nikdy nepovedlo dosáhnout na vysněný titul v Premier League, a navíc dostal slavný anglický klub v posledním zápase výprask od průměrného Stoke City 6:1.

Alespoň si dal Steve ještě jeden gól na cestu za moře (skoro to vypadalo, jako kdyby mu ho stopeři Stoke nechali – hodní kluci :).

Image and video hosting by TinyPic

Své o loučení s Gerrardem napsal také Míra Bosak v článku: You´il never walk allone...

3. Zvláštní konec Lamparda

Lampard sice odkopal 13 let v Chelsea, kde se stal legendárním, ale poslední zápas v Premier League odehrál a s ligou se rozloučil v dresu rivala. Byl to dres Manchesteru City s číslovkou 609 (tolik odehrál v Premier League utkání) a podpisy všech spoluhráčů, který dostal jako upomínkový. A byli to hráči Manchesteru City, kteří Lamparda vyhazovali do vzduchu.

Vsadím se, že se na obrázky oslavovaného Lamparda fanoušky a hráči City nekoukalo věrným příznivcům Chelsea úplně nejpříjemněji. A kdo ví, jak to v koutku své modré duše vnímal sám Lampard, jehož pravačka darovala londýnskému klubu tolik krásných a slavných branek.

Image and video hosting by TinyPic

4. Drogbovo Déjà vu

 V roce 2012 se loučil s Chelsea poprvé, tehdy končil po zisku vysněné trofeje pro vítěze Ligy mistrů. To netušil, že ho osud zavede zpátky do milované Chelsea, se kterou si letos zopakoval loučení, které bylo opět okořeněné ziskem trofeje. Tentokrát šlo o ligový titul. José Mourinho nasadil Drogbovi trefně korunu na hlavu a fanoušci rozvinuli transparenty, kterými ujišťovali Drogbu, že je jejich legenda. 

Že by zkusil sedmatřicetiletý kanonýr rozlučkový hattrick? To už asi neklapne, i když kdo ví…

Image and video hosting by TinyPic

 

5. Kloppovi slzy

Jürgen Klopp je velký srdcař a fanoušci Borussie Dortmund patří mezi nejlepší na světě. Tohle spojení se dohromady zasadilo o velmi emotivní a dojemné loučení.

Parádní choreo – jak bývá na Signal Iduna Parku zvykem -, emotivní proslov Kloppa a samozřejmě nechybělo mnoho slz. Na ne úplně příjemnou sezonu se v tu chvíli vůbec nemyslelo. A tak to má být. 

Image and video hosting by TinyPic