Nespoléhejme ve statistikách na minulost. Časy se mění


Mnohokrát se setkáváme v různých analýzách, prognózách či reportážích, že se zmiňují jakési "zajeté koleje" a zejména ve fotbale se redaktoři, komentátoři ale i sázkaři opírají o statistiky z minulých sezón. Když minulý rok Arsenal ani jednou nevyhrál nad Chelsea, automaticky to pro veřejnost znamená, že nemá šanci ani letos. Jenže tento fotbalový rok, spíše tedy podzim, nám ukázali, že časy se opravdu mění a to někdy až razantním způsobem. Co například z minulé sezóny neplatí? Juventus již není neohrozitelný v italské Serii A. Cristiano Ronaldo již není takovou hrozbou při přímých kopech. Jablonec si již neříkají "Galacticos". Slavia není na pokraji sestupu. A několik dalších velkých změn ve výkonnosti a celkového stavu fotbalových klubů jsme si mohli všimnout. Je však možné, aby se kluby naprosto propadly na opačný konec tabulky a veřejné mínění o jejich výkonech rapidně kleslo v důvěře? 

Aktuálním hitem je londýnská Chelsea. I člověk, který nesleduje fotbal, se diví, když otevře tabulku Premier League a Chelsea se krčí na chvostu tabulky. Ptá se v duchu: "Vždyť oni vyhráli Ligu Mistrů nedávno, dokonce i ligu?". Že by úplně jiný klub? Vůbec ne! Porovnejme si situaci z roku 2014 a aktuální v roce 2015. 

13 prosince 2014 Chelsea doma s poklidem porazila 2:0 slabý Hull, upevnila si pozici na čele tabulky s tříbodových náskokem na Manchester City. V tu chvíli měla 38 bodů a branky v zápasech vstřelily tehdejší opory Eden Hazard a Diego Costa. 
O rok později, 14. prosince 2015 Chelsea prohrává již svůj devátý zápas sezóny na půdě vedoucího Leicesteru. Zůstávají na 16. místě s pouhými 15 body. A změny? Porovnejme si sestavy. 

2014: Čech, Ivanovič, Cahill, Terry, Felipe Luis, Matič, Mikel, Hazard, Oscar, Willian, Costa 
2015: Courtois, Ivanovic, Zouma, Terry, Azpilicueta, Matic, Ramires, Hazard, Oscar, Willian, Costa 

Dá se říct identická sestava, jediný Kurt Zouma před rokem nebyl v kádru Chelsea. Za kormidlem Jose Mourinho. Je možné, aby jeden tým prošel tak drastickou změnou? Chelsea není jedinou raritkou tohoto kalibru. 

Australské West Sydney Wanderers prošlo naopak velmi pozitivní změnou. Ještě před rokem, 6. prosince 2014 se tento jinak úspěšný australský klub nemůže odlepit z posledního místa tabulky a prohrává 2:0 na hřišti Adelaide United. V tabulce mají pouhé 3 body. 
O rok později, 5. prosince 2015 Wanderers poráží v těžkém duelu na domácí půdě Brisbane Roar a udržují se na čele tabulky s tříbodovým náskokem na Melbourne Victory. Na kontě mají již 19 bodů. A sestavy? 

2014: Covic, Hamill, Spiranovic, Topor, Golec, La Rocca, Baccus, Sotirio, Bridge, Rukavytsya, Juric 
2015: Redmayne, Neville, Aguilar, Topor, Jamieson, Guerao, Delgado, Vidosic, Nichols, Castelen, Bridge 

Z týmu minulé sezóny v základu zbyly pouze dva hráči. Je to tedy vysvětlení? Dává to nějaké obecné pravidlo? Možná. Každopádně takové nevšední příběhy signalizují, že věci a okolnosti se mění každým dnem, každou minutou a sekundou. 

Proto až budete příště analyzovat či komentovat jakýkoliv zápas, nebo třeba vsázet na Premier League, vzpomeňte si na tyto extrémy. V tom je sport nádherný - nikdy nevíme na 100%, co přijde.