Ničí Van Gaal hvězdného Rooneyho, nebo jde jen o Angličanovu mizernou formu?


Z Wayna Rooneyho, někdejšího kanonýra a obávaného hrotového útočníka, se zřejmě definitivně stal středový záložník. Prý nový Paul Scholes:

„Myslím, že jsme pro Rooneyho našli novou pozici, každým dnem se více a více podobá Paulu Scholesovi,“ řekl například Ole Gunnar Solskjaer, bývalý útočník United.

Trenér Manchesteru United Louis van Gaal chce, aby Rooney určoval ve středu pole tempo hry, pomáhal eliminovat útoky soupeře skvělým čtením hry a využíval mimořádných ofenzivních dovedností při nábězích z takzvané druhé vlny, kdy si v šestnáctce najde ideální místo pro zakončení. Pokud by si v ofenzívě počínal podobně jako Lampard, dovednosti na to má, mohl by střílet i 20 branek za sezonu.

Jaká je však realita? Od nového kalendářního roku odehrál Rooney 5 zápasů, vstřelil 0 branek, vystřelil 0 střel na branku, připsal si 0 asistencí a stačil pokazit 67 přihrávek. To je hrozivá statistika.

Je chyba u nizozemského trenéra? Chce tvrdohlavý vůdce United po Rooneym služby, pro které se Rooney nehodí, a tím ničí přednosti anglické hvězdy?

Možná ano, ale vše není tak černé jak výkony posledních týdnů napovídají. Například v utkání proti Liverpoolu (14.12.) patřil mezi nejlepší hráče. Nejen, že vstřelil gól, ale především odebral soupeři 4 míče, zachytil 3 přihrávky a třikrát pomohl v 16ce s vyčištěným prostoru. Přesnost přihrávek činila 93%. Zkrátka a dobře svou novou roli Rooney očividně dokázal plnit. 

Image and video hosting by TinyPic

Šlo o výjimku, nebo za současné výkony může pouze výpadek formy a je třeba dát Rooneymu čas? Dost možná. Klíčové ale je, že si na svou novou úlohu v týmu sám kapitán nestěžuje. Prý nepřišel od Wayna Rooneyho ani náznak stížnosti směrem ke Gaalovi, natož prosba o návrat do útoku.

Každopádně bude zajímavé sledovat, zda se z Rooneyho může stát hráč střihu Scholese či Lamparda…