Přímák Míry Bosáka: Červen nebrat!


Ještě pořád – a zaslouženě – se láteří směrem k šéfům FIFA, korupční skandál hned tak neutichne. Ale ani UEFA, respektive její vrchní představitelé nejsou v posledních dnech zmiňováni v nejlichotivějších souvislostech. Hlavně, když se zeptáte hráčů, kteří v tomto červnovém  termínu musí absolvovat kvalifikační zápasy, nečekejte milá a hřejivá slůvka na adresu pánů z evropské fotbalové federace.

Já se fotbalistům ani trochu nedivím. Někteří z nich mají už dva, mnozí i tři týdny po sezóně a namísto odpočinku je čeká další soustředění zakončené důležitým zápasem. Takže leckomu z reprezentantů důvodně hrozí, že se jim dovolená scvrkne na týden nebo deset dnů. Vždyť už v červenci se budou hrát předkola evropských pohárů, což značí, že jejich účastníci musí minimálně čtrnáct dní, ale spíše tři neděle před tímto termínem začít trénovat. A nejen to - schválně  zkuste  přijít za svým protějškem a oznámit mu, že tentokrát žádná plánovaná dovolená nepřipadá v úvahu, i když se děti tolik těšili… To bude doma radosti a vřelého objímání.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ PŘÍSPĚVKY MÍRY BOSÁKA

Problémem může být ale i samotné zdraví hráčů. Profesionální fotbal je tvrdá práce – byť si to možná všichni nemyslí. Tréninky, zápasy, cestování, to všechno pořád dokola. Tělo dostává zabrat a nutně si musí odpočinout. Jinak hrozí během podzimu zranění. A nemusí jít o potíže způsobené zákroky soupeře, tělo samo může podlehnout únavě a svaly či klouby doznají úhony. Trenéři a hlavně kluboví lékaři jsou si tohoto nebezpečí vědomi a tiše se modlí, aby jejich svěřenci s něčím podobným nebyli konfrontováni. Únava ovšem nehrozí jen tělesná. Od fotbalu by si nějaký ten týden určitě potřebovala odpočinout i hlava. Jenže UEFA dala dohromady termínovou listinu a basta! Upřímně, není v tom sama. Daleko za mořem začíná Copa America, turnaj, na němž se představí většina jihoamerických hvězd. Sezóna se zase protáhne o pár týdnů. Vážně to není jednoduché. Neymar, Messi atd. hráli loni mistrovství světa a pauza před startem ligových soutěží byla minimální. Letos Copa America... Je to trochu ruská ruleta se zdravotním stavem fotbalistů.

Chápu, že termínů pro kvalifikační zápasy je málo, ale řešit to červnovým datem mi přijde poněkud nemoudré. Ale těžko čekat, že se v centrále evropského fotbalu někdo chytne za nos.