Přímák Míry Bosáka: Držte si klobouky


V pátek večer by si člověk neměl nechat kazit náladu. To se před víkendem tak nějak nehodí. Ale zkrátka jsou věci, které takovou moc mají. Například znovuzvolení Seppa Blattera jako šéfa FIFA.  V každé normálně fungující společnosti by pozatýkání mnoha blízkých spolupracovníků nejvyššího úředníka vedlo k vyvození minimálně politické odpovědnosti. Toho se ale svět fotbalového míče v případě dlouholetého švýcarského bafuňáře v žádném případě nedočká.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ PŘÍSPĚVKY MÍRY BOSÁKA

To, že nejvyšší patra FIFA jsou léta prolezlá korupcí, dávno není tajemstvím. Samozřejmě, nemám v ruce žádný hmatatelný důkaz, s Blatterem a jeho spolkem na pivo nechodím, ale pokud někdo přidělí pořádání mistrovství světa takové fotbalové velmoci jako je Katar, musí být buď duševně velmi chorý, nebo uplacený. Jiná možnost neexistuje. Maličká zemička žijící z ropy nepatří k těm, kde fotbal kraluje. Jedničkou jsou tu závody sokolníků a též velbloudí dostihy. A přesto se tu má konat šampionát. Nikoli v létě, to pánové z FIFA už pochopili, že v padesáti stupních celsia to prostě nejde a zacouvali. I rozhodli, že čutat se bude v prosinci. Tudíž by byly nabourány programy všech ligových a pohárových soutěží. Vážně někdo může věřit tomu, že šlo o volbu čestnou a nezištnou? A to je jen jeden z mnoha podobných případů v minulých letech.

FIFA jako úředně nezisková organizace vydělává miliardy korun. A ty lákají všelijaké existence, které berou levou, berou pravou, hrabou, co to jde. Už dříve sem tam probleskla určitá obvinění, ale mafiánská struktura a zákon omerty udržel setrvalý stav věcí. Nyní zasáhlo FIFA kladivo a zatýkalo se o sto šest. A nemyslím si, že zůstane jen u této první vlny. O tom, že nezákonně bohatli i mnozí další přímo z FIFA nebo ze „spřátelených „ firem přeprodávajících televizní práva jsem absolutně přesvědčen. Logika by velela, že Blatterovy dny budou sečteny. Jenže kaprům je jejich rybník svatý, vypouštět ho nehodlají a švýcarský důchodce je zase na koni. Opřel se o hlasy malých federací, Afriky a Asie, jejichž zástupce nechal lovit hluboko v pokladně. A ti se odvděčili. Jako ateista musím říci – Bůh chraň světový fotbal, když mu mají i nadále vládnout podobní výtečníci.