Přímák Míry Bosáka: I mistři se utnou


Současný Bayern Mnichov je pro mnohé kluby vzorem. Jak v ekonomické oblasti – zásadně neopouští černá čísla – tak co se úspěchů v různých soutěžích týká. A navíc, v bavorské metropoli se velmi dobře pracuje s mládeží. Na rozdíl od takových klubů jako je Chelsea nebo Real Madrid se to v kádru Bayernu hemží odchovanci. Schweinsteiger, Müller, Lahm, Alaba, Badstuber, donedávna Kroos, tihle všichni začali nosit dres Bayernu ještě jako kloučci a stali se z nich reprezentanti svých zemí a mnoho z nich i mistry světa.

Ale občas se holt chyby dopustí i zkušení harcovníci. Zrovna před Velikonocemi se nechal slyšet šéf klubu, K.H.Rummenigge, že lituje toho, že před několika lety nechali s kolegy odejít z klubu Roberta Soriana. Syna italských přistěhovalců si přitáhli mnichovští v roce 2006 do žákovského programu z Darmstadtu. V mládežnických kategoriích hrával společně s výše jmenovanými hvězdami, ale vydržel v kádru jen tři roky. Po nich se zdál trenérům (v 17-ti letech) málo perspektivní, tudíž nedoporučili, aby mu sportovní ředitel nabídl profesionální kontrakt. Soriano se vrátil nikoli do Darmstadtu, ale odjel do Itálie, kde mu pomocnou ruku podala Sampdoria Janov. Začal v rezervě, odskočil si na hostování do Empoli, ale poslední sezóny je neodmyslitelným článkem tříčlenné defenzivní řady janovského klubu. Podává tak dobré výkony, že se propracoval až do kádru italské reprezentace a minulé úterý nastoupil poprvé v základní sestavě plroti Anglii. Svým způsobem jde o nepříjemné překvapení pro management Bayernu, protože jeho odborníci nedokázali rozeznat talent, který v sobě Soriano ukrýval. Zkrátka, nikdo nejsme neomylní.

SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY LA LIGY NA UNIBETU

Lehce paradoxní je, že se Soriano možná do Německa vrátí. Ale na stadionu Bayernu by si zahrál v jiném dresu, než byl v mládí zvyklý. Velkou touhu po angažování tohoto fotbalisty má totiž Schalke. Výstupní klauzule v Sorianově smlouvě se pohybuje kolem deseti milionů euro a to by účastník letošní Ligy mistrů byl rozhodně schopen zaplatit. Jenže bude mít v tomto boji těžkou konkurenci – zájem totiž projevili i v Juventusu a Atletiku Madrid. Uvidíme, kdo nakonec dostih o Soriana vyhraje…