Přímák Míry Bosáka: Wohin geht´s?


Chodit na pivo je venkoncem užitečné trávení času. Nejen kvůli horkům panujícím v plenéru. Občas se můžete dostat do řeči se zajímavým člověkem, mezi žejdlíky vyslechnete ledacos. Před pár dny jsem se ve známém restauračním zařízení sešel s kamarádem, dlouho žijícím v Mnichově – pochopitelně jde o fanouška tamního Bayernu. Myslím, že šéfům Bayernu i trenéru Guardiolovi zvoní v uších ještě teď. Můj spolusedící na nich nenechal nitku suchou a jakékoli pokusy otočit konverzaci jinam zavile odmítal. Míra vzteku byla víc než obvyklá. Musím říci, že mnohé z jeho výtek a povzdechů se daly pochopit. 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ PŘÍSPĚVKY MÍRY BOSÁKA

Při pohledu na statistiky minulých sezón by se řeklo – Bayern opakovaně vyhrává domácí ligu ( s převahou), dvakrát po sobě hrál semifinále Ligy mistrů, teoreticky by mělo být všechno v pořádku. Jenomže fandové klubu se evidentně nehodlají smířit s tím, že v kádru ubývá domácích fotbalistů a z Bayernu se stává mezinárodní směs. Sice jde o vysokou kvalitu, ale v bavorské metropoli byli dlouhá léta zvyklí na to, že se v barvách milovaného klubu prohání po hřišti výrazný počet domácích fotbalistů. Tím domácí nemyslím jen Němce, ale přímo odchovance Bayernu. Stačí si vzpomenout na zápasy, kdy se v základní sestavě objevili Badstuber, Lahm, Thomas Müller, Schweinsteiger a Kroos  – všechno vlastní odchov. Připočítat se dá i Alaba, který z Vídně přišel jako patnáctiletý.  K nim se přidávali další reprezentanti Německa Neuer, Götze či Boateng. S tím byli skalní příznivci spokojeni. To neznamená, že by měli něco proti zahraničním hvězdám. Vztah místního publika k Ribérymu, Robbénovi, či Lewandowskimu je více než kladný. Ale pod trenérem Guardiolou hodně nabobtnal počet španělských hráčů, nově je podepsaný útočník Douglas Costa, v kuloárech proběhly spekulace o Ibrahimovičovi, což v souvislosti s tím, že po Kroosovi odešel z klubu Schweinsteiger a situace kolem Müllera je nejasná, nedělá fanouškům žádnou velkou radost. Chtějí vidět na trávníku „kluky ze sousedství“, kteří mají vztah nejen ke klubu, ale i k městu. Ti ale ubývají. Těžko mohl někdo bránit Kroosovi a Schweinsteigerovi v přestupech do Realu, resp. Manchesteru, to nebylo v lidských silách. Ale místní mládenci je nenahrazují. Jediný z těch, co prošli mládeží Bayernu, dostává občas příležitost Gaudino, ale víceméně paběrkuje.

Dnešní Bayern je zkrátka  jiný než za časů Hitzfelda, Heynckese či van Gaala. Hraje odlišný fotbal, kádr je výrazně pestřejší. Stejné je to, že většinou vyhrává. Dokud bude mnichovský klub získávat trofeje, bude nespokojenost tiše bublat pod hladinou. Nastane-li opačný případ, musí se Guardiola i Rummenigge připravit na pořádný slejvák…