Přímák Míry Bosáka: Z Londýna do Londýna


Tak už to má za sebou, chtělo by se říci o Petru Čechovi. Dlouhé přestupové martyrium je zakončené, modrá se mění za červenou a bílou. Ať na tuto výměnu koukám, jak koukám, vychází mi jako nejlepší možná varianta. Lavičku u mistra Premier League vyměnil za jistotu jedničky v týmu, který má tentokráte (opět) hodně velké ambice. Ať už v domácí soutěži, nebo třeba v Lize mistrů.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ PŘÍSPĚVKY MÍRY BOSÁKA

Přestoupit a přitom neopustit město, to je rozhodně příjemný fakt. Rodina se nemusí balit a zvykat si na nové prostředí či jazyk, děti mohou chodit do té samé školy…Druhá věc je, že se fanoušci Chelsea a Arsenalu zrovna nemusejí. No, to je možná ještě slabé slovo. Není to sice naprostá nenávist jako v případě Arsenalu a Tottenhamu, ale i tak jde o vztah vysoce vyhrocený. Určitá část vyznavačů dresů týmu ze Stamford Bridge Čechovi odchod osolila výroky, které jsou daleko za hranicí elementární slušnosti. Jakoby zapomněli, co muž v helmě pro klub v minulosti udělal. Tituly, trofeje, získané body, vychytané nuly…Ale ještě důležitější je z mého pohledu to, jak se Čech choval poté, co se z něj stala dvojka a v brance se usadil Curtois.  Nehrál uraženého, nedupal, nebouchal pěstí do stolu. Choval se jako profesionál – samozřejmě s vědomím, že i tohle mu může pomoci v letním přestupovém období. I když Mourinho nadšený nebyl. Komu by se nelíbilo mít pro případ zranění jedničky takovou dvojku jako Čech? Ale Abramovič dodržel svůj slib a navíc vyprovodil českého reprezentanta s příjemnou prémií čtyř milionů liber za dobré služby. Jasné je, že i kvůli reprezentaci Čech musel měnit pracovní adresu. V posledních kvalifikačních utkáních nepůsobil jistě, udělal několik chyb, které pramenily jednak z malé vytíženosti a chybějící praxe a také z touhy ukázat pořád jsem dobrý, z čehož pramenila jistá přemotivovanost. A jelikož se blíží závěrečné boje o ME 2016, je nutné, aby Čech pravidelně chytal v dobrém klubu. Vyčítat mu to je prostá idiocie. V podobných případech si vždycky říkám, jak by asi reagovali ti, kteří chrlí na různé sítě porce urážek, kdyby se ocitli ve své profesi – mají-li nějakou, v podobné situaci. Že by volili horší variantu? To se mi nějak nezdá.

Nevím, jestli  je pravda, že Čech sám přinese Arsenalu o 12-15 bodů více, než míval na klub na konci soutěže. Tohle se asi nedá úplně kvantifikovat. Ale že by s ním měla obranná hra jít nahoru, to je velmi pravděpodobné. Na co to bude kanonýrům stačit, to si musíme pár měsíců počkat…