Přímák Míry Bosáka: Zůstanou jen barvy


Jsou věci, o kterých se nedá pochybovat. Mezi ně, aspoň podle mého názoru, dlouho patřil fakt, že jestli bude hrát Milan Baroš profesionální fotbal v České republice, pak to bude v modrobílých barvách Baníku Ostrava. A najednou je všechno jinak. Barvy sice zůstávají, ale novým domovem „Baryho“ se stala Mladá Boleslav.

Takový vývoj situace je neskutečnou ostudou pro vedení Baníku. Někdo tak srostlý s klubem nedostal od klubu nabídku na prodloužení smlouvy a tak odchází. Na Milana Baroše může být sto a jeden názor. Od těch zbožňujících až po úplně zatracující. To už patří k životu známého člověka. Pravda, byly chvíle, kdy to nedělal lehké sobě, novinářům ani fanouškům. Upřímně, myslím si, že zrovna já nebudu jeho oblíbeným žurnalistou… Občas jsem si také nebral servítky. Ale jednak nešlo o nic osobního, druhak to nic nemění na několika faktech. Baroš patří k nejlepším českým fotbalistům historie, stal se kanonýrem EURA 2004, oblékal dres Liverpoolu, vyhrál Ligu mistrů, zkrátka zaslouží potlesk. Pořád jde o velkou postavu vezdejšího fotbalu, která se nikdy netajila svým osudovým vztahem k Baníku. Ukažte mi druhého českého fotbalistu, který je schopen v milovaném klubu hrát zadarmo a když teče do bot, sáhne do šrajtofle a pomůže milionem korun. „Bary“ to udělal a není divu, že fanoušci Baníku na něj nedají dopustit. Šéfové klubu mají jiný názor a nedovolili, aby Milanova kariéra dozněla tak jako Horváthova v Plzni.  Jistě, zdravotní stav Baroše není a už nikdy nebude úplně stoprocentní, ale jeho význam pro tým na hřišti i mimo něj to nijak neumenšuje.

Ještě si dovolím doušku trochu odjinud. Moc se neví, že Milan Baroš se angažuje i v charitě. Ale ne takové, že slavný pan XY přijde někam do špitálu a jsou u toho fotografové, kamery a novináři. Nechci to odsuzovat, zaplaťpámbu, že se peníze či jiné důležité věci dostanou k potřebným. Ale daleko sympatičtější mi je, když někdo činí podobné skutky jaksi potichu, bez mediální asistence. Hodně to vypovídá o charakteru člověka. Proti tomu Milanovu nemůžu říct ani popel. Pro Baník je obrovský malér, že už ho nebude moci využít. Jestli to náhodou není další předznamenání cesty slavného klubu do propadliště.