Proč zrovna Rafael Benítez?


Angažování Rafaela Beníteze na místo hlavního trenéra Realu Madrid považuji minimálně za zvláštní.  Že musí být trenér španělského gigantu na opravdu špičkové úrovni, jak po psychické stránce, tak samozřejmě po výkonnostní, je zbytečné komukoliv z fotbalových fanoušků vykládat.

Což o to, Benítez má za sebou několik hodnotných úspěchů. Vyhrál dvakrát titul ve španělské lize s Valencií, dokázal vyhrát s Liverpoolem FA Cup a dokonce Ligu mistrů, ale pokud budeme brát výsledky trenéra s vizáží kuchaře za posledních zhruba pět let, pak můžeme Beníteze označit jakkoliv, ale jen těžko jako úspěšného.

Jen si to v krátkosti projděme: 

- V roce 2010 dostal Benítez v Liverpoolu padáka.

- Ve stejném roce převzal Inter Milán, kde ale po půl roce skončil.

- Následně byl Benítez dva roky bez práce.

- V roce 2012 převzal v polovině sezony Chelsea po odvolaném Di Matteovi. S londýnským klubem vyhrál Evropskou ligu, ale po sezoně mu nebylo nabídnuto prodloužení smlouvy.

- V roce 2013 převzal Neapol, která skončila v minulé sezoně na druhém místě. Pod Benítezem byla první rok třetí (povedlo se vyhrát italský pohár) a letošní sezonu dokonce až pátá, takže se nekvalifikovala pro Ligu mistrů.

Image and video hosting by TinyPic

Jak vidíte, jsou to za posledních pět let dost chabé výsledky. Na působení v Neapoli je nejsmutnější, že Benítez utratil na posilách 100 milionů eur, ale ve finále měl ještě horší výsledky než v době, kdy klub přebíral. Přesto si vysloužil angažmá v jednom z největších klubů na světě. To moc smyslu nedává.

Nebo by vám přišlo normální, kdyby jste ve svěřené firmě promrhali těžké peníze a měli ještě horší výsledky než váš předchůdce, ale přesto by následovalo povýšení?  

Netvrdím, že Benítez nebude mít úspěch, třeba se mu to po letech (ligový titul nevyhrál víc než deset let) opět podaří, ale na základě čeho přijímal Florentino Pérez Beníteze, se kterým podepsal dokonce tříletou smlouvu, je mi záhadou.

No, jsem na Beníteze zvědav, jestli v Realu vydrží až do roku 2018, ale s ohledem na nároky klubu tomu upřímně moc nevěřím...