Rozjíždí se další liga na vzestupu - americká MLS!


Fotbal v posledních letech trpí rány v podobě zhoršené atraktivity zápasů, menšího počtu gólů v zápasech, menších návštěv anebo neschopností konkurence. Anglie již není fotbal nahorů dolů, Španělsku a Německu vládnou dva kluby, v Itálii a Francii je to zase "monopol" Juventusu a PSG. Přesto se na celém světě rozvíjí fotbalové ligy, které mají za sebou krátkou budoucnost, ale jejich popularita roste nejen na lokální úrovni. Přesně takovou je mladá americká Major League Soccer.

Ve zkratce MLS je americká nejvyšší fotbalová soutěž, která roste a je oproti evropskému formátu unikátní. Jednak se hraje systémem Jaro-Podzim, účastní se jí 20 týmů, které jsou rozděleny do 2 konferencí, z kterých si první dva nejvýše umístěné týmy vyslouží přímý postup do čtvrtfinále play-off a třetí až osmé týmy konferencí se poperou o postup v osmifinále play-off. Z ligy se nesestupuje. Založena byla poměrně nedávno a to v roce 1993.

Přestože jsou ve Spojených státech oblíbenější sporty jako je hokej, am. fotbal či baseball, tuzemská fotbalová soutěž je nyní velmi oblíbená. Mezi TOP fotbalovými ligami je MLS na nádherném 7. místě v průměrné návštěvnosti! V poslední sezóně se průměrná návštěvnost ligy vyšplhala na číslo 21 500 diváků na zápas, přičemž nejnavštěvovanější tým je Seattle Sounders, na které průměrně chodí až 44 200 diváků!

Velkou zásluhou na zvýšené popularitě fotbalu v USA má na svědomí sympatické tažení reprezentace na Mistrovství světa v roce 2014. Družina pod vedením Jurgena Klinsmanna vyřadila hvězdné Portugalsko ze skupiny a v osmifinále potrápila favorizovanou Belgii. Tehdy bylo v národním týmu pouze 9 hráčů z MLS. Dnes je reprezentace složená z 21 hráčů MLS!

Hlavním lákadlem je však všudypřítomnost hvězdných hráčů v lize. Dříve to byl Thierry Henry či Jermain Defoe, poté se ze svých evropských působeních vrátili Clint Dempsey a Michael Bradley a nyní lákají lidi na stadiony legendy jako jsou Andrea Pirlo, Frank Lampard, Steven Gerrard, David Villa či Kaká. Dále také v lize působí mladí dravci typu Sebastian Giovinco či Giovanni Dos Santos.

Nicméně MLS si zaslouží pozornost nejen díky hráčům, ale díky celkovém útočném projevu týmů. Liga se totiž nachází na 58. místě v pořádí lig s nejvyšším počtem branek na zápas. V MLS se dočkáte průměrně 3,15 branek na zápas. Svědčí o tom i začátek nového ročníku, když v prvních dvou hracích kolech padlo 63 branek! Takže průměr je i v této sezóně v poklidu zachován.

Pokud máte tedy dost emotivních soubojů ve Španělsku, taktických zápasů s výsledkem 1:0 v Anglii či dominance Bayernu, tato liga může být tím pravým pro vás.

Jako krásnou ukázku této zajímavé a perspektivní ligy doporučuji zhlédnout videa níže.

VIDEO: Henry skóruje přímo z rohu

VIDEO: Amarikwa skóruje neuvěřitelný lob