Speciál: Droga jménem přestupové okno


Každý rok od 1. července do 31. srpna probíhá ve fotbalovém světě atraktivní a populární letní přestupové období. Proč ho řada fotbalových fanoušků má raději než samotnou fotbalovou sezónu?

Okurková sezóna ve fotbale není zdaleka tak neatraktivní, jak by se mohlo zdát. Zejména pro jednotlivé vedoucí, prezidenty, manažery a další funkcionáře fotbalových klubů je právě tohle období pracovně nejvytíženější. K tomu všemu patří mimo jiné přestupové období, které je pro týmy nesmírně důležité a pro fanoušky také dosti atraktivní.

Ve fotbale máme celkem dvě různé období, kdy se mohou hráči nakupovat. První je v lednu a probíhá tedy měsíc na to, aby týmy mohly posílat na druhou část sezóny. Mnohem atraktivnější, sledovanější a hlavně důležitější je však letní přestupové období, kde se sestavují mančafty do začátku nové sezóny.

Správný fotbalový fanda musí mít smartphone, aby byl naplno ponořen do přestupového dění. Pro někoho je téměř drogou číst neustálé spekulace, nové přestupy a další informace ohledně celého období. Ideálním způsobem je pak mít právě chytrý telefon a situaci sledovat online 24 hodin denně na různých serverech, kde probíhají spekulace ŽIVĚ.

Fotbaloví fanoušci prožívají přestupy svého oblíbeného týmu velmi horlivě. Při odchodu svého oblíbence či klíčového hráče truchlí, naopak při příchodu slibné posily jsou plní optimismu a těší se na to, co v jejich klubu předvede.

Nejdražší dosavadní přestupy v letošním letním přestupovém období:

1. Edinson Cavani (z Neapole do Paris Saint Germain) - 64 500 000 eur

2. Falcao (z Atlética Madrid do Monaka) - 60 000 000 eur

3. Neymar (ze Santosu do Barcelony) - 57 000 000 eur

4. James Rodríguez (z Porta do Monaka) - 45 000 000 eur

5. Fernandinho (ze Šachtaru Doněck do Manchesteru City) - 40 000 000 eur

Další zajímavé přestupy:

Mario Gotze (z Dortmundu do Bayernu), Gonzalo Higuaín (z Madridu do Neapole), Marquinhos (z AS Řím do Paris Saint Germain), Roberto Soldado (z Valencie do Tottenhamu), Isco (z Málagy do Madridu), Thiago (z Barcelony do Bayernu Mnichov)

Z těchto všech přestupů je vidět, že nejaktivnější jsou letos zatím dva francouzské celky Monako a Paris Saint Germain, nestrádá znovu ani Madrid či celky z Premier League. Některé týmy tradičně nakupují více, některé méně, ale až v průběhu sezóny se vždy ukáže, kdo posílil kvalitně a kdo nikoliv.

Většinou ty největší pecky se upečou vždy před koncem letního období. Pokud tomu tak bude i letos, máme se rozhodně na co těšit, protože už nyní je toho za námi opravdu hodně a to ještě nebyl stále vyřešen odchod Garetha Balea z Tottenhamu do Madridu, který se má stát nejdražším přestupem v historii fotbalu vůbec.

Máme před sebou nyní necelý měsíc do konce letošního období a rozhodně můžeme počítat s tím, že něco zajímavého se ještě stane. Tak nezapomínejte žhavit své počítače, notebooky, tablety a také chytré telefony a sledovat tohle zajímavé dění kolem fotbalu co nejvíce, rozhodně to stojí za to.