TOP 10: Nejpodstatnější transfery lednového přestupového okna


Zimní přestupové období nikdy nebude patřit mezi kdovíjak divoké. Během rozběhnuté sezony se málokterý klub hodlá vzdát svých opor. Případné náhrady se pak hledají hodně těžko. Ale několik zajímavých přesunů fotbalový rok 2015 pro nás přece jen připravil.

Zde je - na základně subjektivního zvážení - sestavený žebírek těch vůbec nejpodstatnějších lednových přestupů:

10. Deadre Yedlin (Sounders FC – Tottenham, 3M euro)

Jedna z největších hvězd amerických Sounders se vyznačuje extra rychlýma nohama. Velmi, opravdu velmi rychlý sprinter se stal v USA fotbalistou roku (2014) a také se dostal do výběru hvězd americké MLS. Zahrál si rovněž na mistrovství světa v Brazílii.

Jednadvacetiletý obránce velmi aktivně podporuje ofenzívu, což se může Tottenhamu hodit. O místo se bude ale prát s typově podobným Walkerem, což nemusí být pro Yedlina snadný úkol. Z toho důvodu ale trenér Spurs Pochettino maličkého obránce (173 cm) do týmu přivedl. Walker totiž bývá často zraněný.

Mimo to bude Deadre Yedlin bavit celou Premier League svými komediemi na hlavě. Účesy totiž mění častěji, než Wenger zipy na své prapodivné bundě. 

9. Gabriel (Villareal – Arsenal, 15M euro)

Tohle může být pro Wengera trefa do černého. Francouzský trenér dlouho hledal kvalitního stopera a zdá se, že získal, co chtěl. Brazilec Gabriel je dostatečně perspektivní (25 let), disponuje dostatečným důrazem nezbytným pro Premier League a umí to s míčem – jde o konstruktivní typ stopera.

8.  Martin Odegaard (Stromsgodset – Real Madrid, 3M euro)

Zisk Martina Odegaarda je pro Real Madrid velkou výhrou. Norský záložník má potenciál stát se v budoucnu nejlepším hráčem světa, takže vzhledem k vynaložené částce se nejedná pro španělské mužstvo o žáden velký risk – mohou v následujících letech na celé transakci jen a jen získat.

Dokonce se zvažuje, že by Odegaard dostal v šestnácti letech svůj prostor i v hlavním týmu Realu Madrid, což by byla pro mladého fotbalistu nejen velká pocta, ale také sběr neskutečně cenných zkušeností.

7. Fernando Torres (AC Milán – Atlétiko Madrid, hostování)

Přestup Torrese do Atlétika Madrid, tedy do klubu kde to pro Španěla všechno začalo, dává smysl. Kde jinde by se mohl vyčpělý kanonýr chytnout, než ve své rodné zemi a mateřském klubu. Navíc je madridský klub tak trochu Mekkou pro všechny zdejší útočníky. Téměř všem se zde nadmíru daří - ať už to byl Agüero, Falcao, Costa či nyní Mandžukić.

A první zápasy ukazují, že Atlétiko opravdu udělalo dobrý výměnný obchod, protože Fernando Torres opět začal střílet góly – tedy minimálně prozatím. Trefit se dokázal během 4 pohárových zápasů třikrát. Zaskórovat se mu povedlo jak proti Barceloně, tak i proti Realu Madrid, což se rozhodně počítá.

Image and video hosting by TinyPic

6. Xherdan Shaqiri (Bayern Mnichov – Inter Milán, hostování – v případě letního přestupu 15M euro)

Švýcarský záložník ukázal nejen na mistrovství světa v Brazílii, jak šikovný fotbalista umí být, když dostane dostatek prostoru a dá do svého výkonu na trávníku opravdové maximum. Potenciál je v Shaqirim obrovský, což v natřískaném Bayernu nedokázal náležitě předvést, ale pokud se mu to ve skromnějším italském mužstvu povede, může jít o fantastický obchod.  

5. Seydou Doumbia (CSKA Moskva – AS Řím, 14M euro)

Sedmadvacetiletý útočník Pobřeží slonoviny byl již delší dobu spojován s přestupem do některého z předních evropských klubů. Stěhování do AS Řím však může být tím pravým místem, které bude velmi výhodné pro obě strany.

AS Řím potřeboval získat kvalitního gólového středového útočníka. Doumbiovou jedinou pořádnou konkurencí na tomto postu bude prakticky jen veterán Totti, takže s největší pravděpodobností dostane hodně prostoru na hřišti. 

Image and video hosting by TinyPic

4. Enzo Pérez (Benfica – Valencie, 25M euro)

Všestranný záložník Enzo Pérez byl v létě spojován s přestupem do Manchesteru United. Nakonec se z jeho umění může radovat Valencia, která tím získala do středu pole velmi kvalitní posilu se zkušenostmi z posledního mistrovství světa, kde si Argentinec dokonce zahrál ve finále.

Pérez si od svého přestupu do Španělska zahrál již 5 zápasů v La lize, ve kterých zaznamenal 1 asistenci a drží si přesnost přihrávek nad 90%.

3. André Schürrle (Chelsea – Wolfsburg, 30M euro)

Narovinu je třeba říct, že zaplatit za náhradníka (leto si držel v průměru 30 minut na ligové utkání) 30 milionů euro je opravdu moc. Je však třeba jedním dechem dodat, že ve Wolfsburgu bude Schürrle v naprosto odlišné pozici. Jako hlavní hvězda týmu dostane mnoho prostoru na hřišti, což s ohledem ke kvalitám čtyřiadvacetiletého záložníka může vést ke spoustě nastřílených branek.  Jen během dvouletého působení v Chelsea jich nasázel třináct. 

2. Wilfried Bony (Swansea – Manchester City, 40M euro)

Sparta Praha – Vitesse – Swansea City – Manchester City. To je téměř dokonalé stoupání kariérním žebříčkem až k samotnému vrcholu. Z Bonyho Wilfieda se stal v šestadvaceti letech obávaný kanonýr, za kterého je fotbalový gigant ochotný zaplatit obrovskou sumu peněž, aby ho získal do svého středu. Pellegrini si na opoře Pobřeží slonoviny nejvíce cení jeho fotbalových dovedností, síly a také inteligence. 

1. Juan Cuadrado (Fiorentina – Chelsea, 35M euro)

Rozdílový typ všestranného útočníka, který je schopen zahrát prakticky na každém ofenzivním postu. Cuadrado disponuje velkou rychlostí, skvělou technikou, ale také obávaným zakončením. S Hazardem na jedné straně, Cuadradem na druhé a s Costou a Fabregasem ve středu hřiště vypadá útok Chelsea hodně smrtelně.  

Image and video hosting by TinyPic