Co je špatně s Manchesterem City a proč?


Bohatý Manchester City je v problémech. Po porážce 1:2 na půdě Crystal Palace se začíná hovořit o tom, aby si vůbec Citizens dokázali vybojovat kvalifikaci do Ligy mistrů pro příští sezónu. Původní plán byl úplně jiný.

V současné době Citizens zažívají nejhorší část téhle sezóny. Druhý Arsenal až čtvrtý Manchester City dělí pouze dva body, pátý Liverpool pak ztrácí bodů sedm. Ještě na začátku roku 2015 ale borci z Manchesteru bojovali o titul společně s Chelsea, tahle meta je teď nedostižná.

Podívejme se zblízka na porovnání statistik čtyř elitních týmů Premier League od ledna 2015.

Velmi zajímavý je fakt, že na Nový rok nevyhrál svůj zápas ani jeden ze čtveřice Chelsea, Manchester City, Manchester United a Arsenal. Co se týče rozdílu Citizens oproti zbytku, největším problémem je jednoznačně proměňování šancí. Manchester City si vypracoval 165 slibných šancí ke vstřelení gólu a skóroval pouze desetkrát. Druhá Chelsea si gólových příležitostí vypracovala pouze 116.

Problémy jsou ale také v obraně. Pouze 38 obranných zákroků za zápas je málo a obránci Citizens zkrátka nejsou dost agresivní. Číslo je například téměř o polovinu nižší než u Arsenalu, kde je obětavost beků mnohem vyšší.

Paradoxní statistikou je tak, že Chelsea je ve dvou nejdůležitějších statistikách, tedy vstřelené a obdržené góly ještě o branku horší než City, přesto má oproti začátku roku o šest bodů více. Manchester City vstřelil v roce 2015 v lize 21 branek a 11 jich inkasoval, u Chelsea je to o jednu méně u vstřelených. Tady je vidět, že José Mourinho umí z týmu vyždímat maximum, i když se zrovna nedaří, to se o Citizens říci nedá.

Vyzdvihnout můžeme zálohu Manchesteru City, která pracuje zejména směřem dopředu velmi slušně. Hlavním problémem tak zůstává střílení gólů a je to zvláštní z důvodu, že vepředu hrají taková jména jako Sergio Aguero, Edin Džeko nebo čerstvě také Bony Wilfried. Jedna věc je jasná. Méně slavnější klub z Manchesteru bude muset v závěrečných kolech hodně zabrat, pokud chce bojovat o lepší než čtvrté místo a zároveň si dávat pozor, aby si nenechali dotáhnout pátý Liverpool či šestý Tottenham. Bude neúspěšná sezóna stát manažera Manuela Pellegriniho trenérské křeslo?