FA Cup. Poslední šance pro Guardiolu?


Pep Guardiola měl být spasitelem tápajícího Manchesteru City, který pod vedením Pellegriniho jenom klesal ve výkonosti. Jaká je realita po půl roku vedení španělského stratéga?

Zjednodušeně - neudělal vůbec nic. City se nachází v absolutně stejně začarovaném kruhu, v jakém bylo, když Guardiola přicházel. Rozeberme si to po jednotlivých složkách.

Hráčský kádr

Hned na pozici brankáře City utrpělo největší bolest. Joe Hart sice nebyl známkou stability, ale španělskou ligou zhýčkaný Claudio Bravo rozhodně tým City v důležitých zápasech nedrží. Jako elitní stoper přišel John Stones, který měl nahradit Vincenta Kompanyho. Výsledkem je prozatím 28 obdržených branek v 22 zápasech. V sestavě navíc stále figurují vyhaslé hvězdy jako Zabaleta, Kolarov či Clichy. Záložní řada taktéž nedostala žádnou náplast či posilnění. Mladý Leroy Sane je příslibem, ale maximálně v útočné fázi. Střed hřiště tvořený Fernandem a Fernandinhem opravdu nenahání strach. A útok? Bez Sergia Aguera je zde velká pustina. Z minulosti se City také nepoučilo, když Robinho jako supertalent z Brazílie vyhořel. Nevyčnívající Nolito nebo Gundogan nemůžou být bráni jako posilnění.

Premier League

Tato soutěž je pro Guardiolu u konce už po novém roce. 12 bodů manko na vedoucí Chelsea je obrovské sousto. Jak se trefně na sociálních sítích fanoušci trefují - v lize opravdu nefigurují Mohuče nebo Granady, které by odevzdávaly 3 body už v tunelu při nástupu. Guardiola nedokázal tým dotáhnout k vítězství ani proti slabým týmům, natož tak těm špičkovým. Jedinou výhru proti týmu z TOP 4 si připsal doma proti Arsenalu.

FA Cup

Soutěž, která není širokou veřejností braná tak vážně, přesto zachraňuje sezony. Své o tom ví Arsene Wenger. A letos je FA Cup jediná soutěž, která může Guardiolovi zachránit křeslo. Po víkendu je City v osmifinále a pavouk je navíc tak přívětivý, že můžou narazit na silnější tým až v semifinále či finále. Bude to však stačit vedení?

Liga Mistrů

Vedení jistě tajně doufá, že dveře jsou otevřené i v Lize Mistrů. Tomu však nemůže věřit nikdo. Výkony v základní části byly nemastné a neslané. Jak už jsem rozebíral nekvalitní a nekonkurence schopný kádr, tak vítězství City v Lize Mistrů je čirá utopie. 

Guardiola měl přinést nový vítr do kabiny. Nepřinesl ho. Ani se o to výraznějším způsobem nepokusil. Má být takový manažer považován na extra třídu? Nebo je fotbal v Anglii jen pro ty skutečně nejlepší?