Kam s drahým Daridou? Ve hře jsou dvě adresy


Půlku sestavy už sestupující Freiburg podle očekávání rozprodal, ale Vladimír Darida stále zůstává. Český tvůrce hry se bezprostředně po neúspěšné klubové sezoně netajil tím, že ačkoliv se mu na jihozápadě Německa líbilo a nic mu nechybělo, bundesliga je bundesliga a chystá se stěhovat.

Důvod, proč ani měsíc a půl po posledním zápase nemá na rozdíl od Mehmediho, Schmida, Bürkiho nebo třeba Krmaše nového zaměstnavatele, je prozaický: vysoká cena. Podle serveru transfermarkt.de je nejdražším hráčem, který loni oblékal dres Freiburgu, a případný zájemce musí počítat se sedmi miliony eur, tedy cca 200 miliony korun.

"Darida je pro nás nesmírně zajímavým, ale také drahým hráčem," odpovídal na přímou otázku Michael Preetz, manažer berlínské Herthy. Právě ta je společně se Stuttgartem nejžhavějším zájemcem o služby českého reprezentanta, obě alternativy slibují Daridovi známé boje o záchranu v nejvyšší soutěži.

Prozatím aktivnější Hertha hledá do středu hřiště ideálního parťáka ke kapitánovi Lustenbergerovi, který umí výborně dozadu, vyhrává souboje, do rozehrávky se ale raději moc nepouští. Když už má založit útok, kope zpravidla vzduchem, a Daridův přehled a smysl pro hru by mu výrazně usnadnil práci.

Ve Stuttgartu je situace mírně odlišná, hostování ukončili mladíci Oriol Romeru i Moritz Leitner a role špílmachra je tak volná nově. Daridově aklimatizaci v novém působišti by pomohla rozrůstající se česká enkláva v šestém největším německém městě, levého univerzála Hlouška pro novou sezonu doplnila mladičká hvězda malého Eura Jan Kliment. Pro Stuttgart mluví i finanční kondice klubu, poté, co klub přenechal práva na Joshuu Kimmicha Bayernu, je letošní léto skoro šest milionů eur v plusu. To už je slušný základ i na drahého Daridu.