Petr Čech & a 10 nejlepších gólmanů historie Premier League


Petr Čech se chystá ukončit své kouzelné jedenáctileté působení v dresu Chelsea a jeho přestup do konkurenčního Arsenalu je na spadnutí. Je s podivem, že ho londýnský velkoklub pustí zrovna k jednomu ze svých největších rivalů, ale takový už je fotbal a my jako fanoušci se můžeme těšit na nový příběh nejlepšího českého gólmana v historii.

V Premier League jsme v minulosti měli možnost vidět řadu kvalitních gólmanů, kteří se ve svých klubech proslavili. Petr Čech k nim bezpochyby patří, překonal řadu rekordů anglické ligy a dlouhodobě patří k nejlepším brankářům na světě. Pojďme se podívat na jeho kolegy z branže, nejslavnější gólmany anglické ligy.

V elitní desítce jsou pouze brankáři, kteří mají na svém kontě více než 100 čistých kont v Premier League.

10. David James – Liverpool, Aston Villa, West Ham, Manchester City, Portsmouth

David James býval terčem posměchu kvůli svým častým minelám, ale jeho brankářské kvality mu nikdo nikdy vyčíst nemohl. Je stále držitelem dvou cenných rekordů v počtu odchytaných zápasů v Premier League (572) a počtu čistých kont (170), tyhle statistiky mu už nikdo nikdy neodepře.

9. Shay Given – Blackburn, Newcastle, Manchester City, Aston Villa 

Irský gólman Shay Given se proslavil zejména v Newcastlu, kde svými zákroky dělal vrásky na čele všem útočníkům Premier League. Dokonale uměl využít svého menšího vzrůstu (na gólmana 185 cm) a jeho největší předností byla obrovská mrštnost a skvělé reflexy.

8. Pepe Reina – Liverpool

Mezi brankáři s více než 100 čistými štíty je Pepe Reina společně s Petrem Čechem rozhodně nejvíce typem moderního brankáře, který má téměř vše, co by mít měl. Liverpool ho podepsal v roce 2005 a za Petrem Čechem je také borcem, který odchytal nejvíce čistých kont v jednom klubu, celkem 134.

7. Nigel Martyn – Crystal Palace, Leeds, Everton

Nigel Martyn byl podobně jako David James často podceňovaným gólmanem a zažil zlatou éru Leedsu United, díky které se později dostal také do Evertonu. V Premier League odchytal více než 300 zápasů a v jeden čas byl považován za nejlepšího brankáře celé ligy.

6. Mark Schwarzer – Middlesbrough, Fulham, Chelsea, Leicester

Australan Mark Schwarzer strávil převážnou část své kariéry v Premier League v klubech, kde bojoval spíše o střed tabulky nebo v její spodní polovině. I přesto se z něj stal jeden z nejlepších gólmanů ligy všech dob, se svými 152 čistými konty se zařadil na třetí místo v této statistice a jako veterán si zachytal také za Chelsea.

5. Brad Friedel – Liverpool, Blackburn, Aston Villa, Tottenham

PŘEČTĚTE SI VÍCE:

Nejzvláštnější přestup léta: Premier League dostala košem

Naproti tomu Američan Brad Friedel začínal v Liverpoolu a po jedné odchytané sezóně se stěhoval do Blackburnu, kde zažil nejlepší roky své kariéry. Podceňovaný tým svými zákroky vytáhl k velmi slušným výsledkům a dokonce si v jeho dresu připsal jednu vstřelenou branku. Svou kariéru zakončil v letošní sezóně v brance Tottenhamu, kde dělal náhradníka Hugo Llorisovi.

4. David Seaman – Arsenal, Manchester City

Podobně jako u Davida Jamese, také David Seaman byl často kritizován za své zbytečné chyby, ale tomu nezabránilo v tomu, aby se stal jedním z nejslavnějších brankářů Premier League. V dresu Arsenalu odchytal více než 400 zápasů a stal se absolutní legendou, v Premier League má na kontě 142 čistých kont. Má smůlu, že řada fanoušků, zejména těch, kteří nesledovali Premier League tak horlivě, si ho pamatují jako brankáře, co udělal až příliš mnoho chyb. V závislosti na tom, kolik toho odchytal a jaké předváděl zákroky ale jeho chyby neznamenaly nic.

3. Edwin Van der Sar – Fulham, Manchester United

Vysoký nizozemský gólman Edwin Van der Sar odchytal skvělé čtyři sezóny v dresu Fulhamu a pak se stěhoval do Manchesteru United, kde se z něj stala legenda. Drží rekord v počtu odchytaných čistých kont za sebou, od listopadu 2008 do února 2009 jich zvládl 14 v řadě a svými impozantními zákroky přiváděl útočníky soupeřů k šílenství.

2. Petr Čech – Chelsea

Absolutní klubista a ikona londýnské Chelsea. Petr Čech je v Chelsea od roku 2004 a se svými 162 čistými konty je historicky na druhém místě za prvním Davidem Jamesem. Během své bohaté kariéry překonal řadu brankářských rekordů Premier League a v dresu Chelsea vyhrál tři tituly. V loňské sezóně si poprvé okusil roli brankářské dvojky a na 99% se přesune do konkurenčního Arsenalu, kde bude psát další kariéru své úspěšné kariéry v Anglii. Rozhodně má na to stát se nejslavnějším brankářem anglické ligy v celé její historii.

1. Peter Schmeichel – Manchester United, Aston Villa, Manchester City

Na prvním místě může být pouze jeden muž a tím je dánský mág Peter Schmeichel. Dnes už jednapadesátiletý brankář odchytal v dresu Manchesteru United téměř 300 utkání a vyhrál zde pět mistrovských titulů. Ve své kariéře měl období, kdy mu téměř nešlo dát branku, byl zkrátka úplně všude a jeho specifický brankářský styl je navždy zapsaný mezi legendami. V roce 1992 také díky němu Dánsko vyhrálo na EURU, kde ve finále zdolalo Německo 2:0, Schmeichel byl po zásluze nejlepším hráčem celého turnaje.