Přímák Míry Bosáka: U nás by to nešlo?


Je mi to líto, pánové, omlouvám se. Tímto způsobem reagoval rozhodčí Kircher poté, co viděl záznam závěru zápasu mezi Bayernem a Augsburgem. V poslední minutě vrazil útočník Bayernu Douglas Costa do bránícího Feulnera a Kircher na popud svého asistenta odpískal nesmyslnou penaltu, díky níž favorit vyhrál 2:1 a Augsburgu zůstaly oči pro pláč.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ PŘÍSPĚVKY MÍRY BOSÁKA

Ke své chybě se Kircher postavil jako chlap. Počítá s tím, že dostane „flastr“ a nehraje neomylného tvrďáka, který se nemusí zabývat tím, co se kolem něj děje. Důležité je, že německá fotbalová  veřejnost tuhle nepříjemnost bere právě jen jako chybu. Sice velkou, dokonce kruciální, ale pořád jako chybu. Nikoli úmysl. V tomhle se prostředí v Německu a v Česku výrazně liší. Pokud něco podobného spáchá český sudí, okamžitě se vyrojí řada spekulací o tom, kdo a proč měl něco takového zařídit. Upřímně řečeno, není se čemu divit. Český fotbal je nemocný. Jde o těžkou chorobu – berbreriázu. Už od dob slavného Ivánka bylo zřejmé, že zařídit se dá v podstatě cokoli. Jen tak na okraj – Ivan Horník měl jen smůlu. Kdyby byl tehdy napíchnutý telefon jakéhokoli jiného ligového manažera, létal by v aféře právě on a ne Horník. Stejně se totiž chovali úplně všichni. Takový byl zkrátka tehdejší úzus. Vždyť si pamatujete to o silnějším psu, ne? Pevnou součástí tohoto polosvěta býval tehdy i Roman Berbr.

 Nemyslím si, že by dnešní stav byl stejný. Možná nebudete souhlasit, ale mám pocit, že se o něco zlepšil. Dnes se neuplácí jako dřív, proud jablek a kaprů ve smyslu zapískej to takhle a dostaneš tolik a tolik patří minulosti. Třeba i proto, že peněz ubylo a jaksi není „střelivo“. Na druhou stranu – v současnosti se poslušným nabízí trochu jiné prebendy. Vliv. Třeba při přerozdělování dotací, rozhodování o postech, postupech na mezinárodní listinu rozhodčích. A to je prostředí, které pomáhal Roman Berbr stvořit a v jeho kalných vodách plave s vyloženou radostí. Jelikož se ve vedení českého fotbalu stále pohybují lidé s kilogramy másla na hlavě - a zkušený pracovník STB o nich posbíral mnoho informací – očekávat radikální léčbu zdá se býti spíše fantazií. Zkrátka, u nás by asi Kircher mlčel. Věděl by, že mu nikdo neuvěří.