United vs. City, nejdůležitější zápas v Premier League. Nevěříte?


V nedělní podvečer se zraky celého fotbalového světa stočí do Manchesteru na městské derby, které se v posledních letech změnilo z předem jasných bitev na zápasy roku.

V uplynulé dekádě se odehrálo 23 vzájemných zápasů a jen jediný skončil remízou. Derby o Manchester do sebe vkládá rozhodující prvek mnohem častěji než ostatní lokální zápasy v Premier League: tak třeba obě liverpoolská Merseyside derby letošní sezony skončila dělbou bodů, stejně jako zápas Arsenal – Tottenham.

Přečtěte si také:

Přímák Míry Bosáka - I mistři se utnou

TOP 11: Takhle mohla vypadat jedenáctka hvězd Ajaxu, kdyby je klub neprodal

10 zajímavostí k utkání mezi QPR a Chelsea

V obvyklých derby prostě nikdo nechce udělat chybu, nejde jen o body do tabulky, ale i o prestiž a přízeň diváků a větší tlak znamená větší zodpovědnost. Ne tak ve verzi manchesterské. Kdo by zapomněl na nervy drásající rozhodující bitvy o titul, drama 4:3, debakl 6:1, pozdní rozuzlení nebo rozhodující momenty kariér hráčů?

Co možná jednoho zaskočí, je i bilance posledních zápasů. Přestože v kvalitě kádru ani výsledcích nebyl v nedávných letech mezi oběma soupeři nikterak výrazný rozdíl, vzájemná utkání znatelně častěji vyhrávají Citizens.

VSAĎTE SI NA DERBY O MANCHESTER!

V sedmi posledních ligových zápasech se šestkrát radoval historicky méně úspěšný klub, United přitom své jediné vítězství vydřeli těsně před Vánoci 2012 až ve druhé minutě nastavení, na 3:2 tenkrát rozhodoval výborně zahraným přímým kopem Robin van Persie.

O tom, že se manchesterská klání pamatují dobře, svědčí právě zápas, který načal povedenou šňůru City. V roce 2011 rozebrali světle modří svého soka do poslední součástky, vyhráli o pět gólů, přičemž ten první nezapomenul nikdo, kdo ze zápasu viděl aspoň highlighty. Ne že by se snad Mario Balotelli trefil kdovíjak hezky, ale jeho Why Always Me oslava prolétla a pobavila celý svět.

Tentokrát souboj o Manchester není soubojem o titul, ale to jeho důležitost nesnižuje. Oba rivalové si myslí přinejmenším na druhé místo a prohra znamená velkou komplikaci. Zvlášť když se United pořád nevzpamatovali z odchodu Alexe Fergusona a o Pellegrinim se – pokolikáté už? – mluví jako o muži na odstřel.