Tým snů - takový by si mohl postavit nejúspěšnější agent Jorge Mendes ze svých klientů


Patří k naprosté elitě mezi fotbalovými agenty. V jeho "stáji" jsou opravdové hvězdy, kterým zajišťuje ty nejlepší možné přestupy mezi fotbalovými kluby a jeho poradenská firma Gestifute je tou nejlepší na světě. Tenhle popis přesně odpovídá Jorge Mendesovi, který má na svědomí 3 z 5 nejdražších přestupů ve fotbalové historii.

Sám Mendes chtěl být jednoho dne profesionálním fotbalistou, ale tenhle sen se mu nenaplnil. Z fotbalových trávníků se tedy uklidil a začal podnikat.

Že by se mohl stát fotbalovým agentem a realizovat hráčům přestupy, ho napadlo až v roce 1996. Brankář Nuno Santo tehdy chytal za Guimares a moc chtěl přestoupit do FC Porta. Jenže oba kluby patří mezi úhlavní nepřátele a bylo tedy obtížné celý přestup zrealizovat.

Tehdy se na scéně objevil Mendes, který přišel s řešením - Nuno odejde do španělské La Coruni a  za rok bude moci odejít do Porta. Tenhle plán nakonec vyšel, ale měl jeden háček - Nuno do Porta přestoupil až v roce 2002. V tomto roce také Jorge Mendes zrealizoval první velký přestup, když dostal Huga Viana do Newcastlu za 12 miliónů euro.

RONALDO, MESSI NEBO SUAREZ? KDO BUDE NEJLEPŠÍM STŘELCEM LA LIGY?

O tučnou provizi samozřejmě portugalský agent nepřišel, jelikož jeho služby jsou uhrazeny určitým procentem z přestupu. Jen pro zajímavost - jeden z jeho největších konkurentů Mino Raiola od svých klientů naopak vybírá procenta z vyjednané mzdy.

Důležitou roli v kariéře Jorgeho Mendese sehrál portugalský křídelník Luis Figo, který ho seznámil s několika lidmi ve vedení Realu Madrid. Není tedy žádným překvapením, že Mendes právě s Realem Madrid dostáhl tehdy nejdražší přestup fotbalové historie, kdy Cristiano Ronaldo přestoupil za 94 miliónů euro z Manchesteru United. Opačným směrem letos v létě shodou okolností putoval Angel Di Maria za 75 miliónů euro.

KDO OVLÁDNE ANGLICKOU PREMIER LEAGUE?

V Realu stále působí další tři Mendesovi klienti - Pepe, Fabio Coentrao, James Rodriguez. Navíc má Mendes ještě jedno velké eso v rukávu. Zastupuje také Josého Mourinha, díky němuž uzavřel nespočet nových spoluprací a navázal několik důležitých kontaktů.

Fotbalová jedenáctka klientů Jorgeho Mendese:

TIPNĚTE SI VÍTĚZE LIGY MISTRŮ A VYHRAJTE!

Navíc mimo tuto velice kvalitní jedenáctku by byla velmi dobře obsazená i pomyslná střídačka Jorgeho Mendese - Carlos Vela, Giovanni dos Santos, Lima, Danny, Miguel Veloso, Ricardo Quaresma, Bruno Alves, Anderson a spoustu dalších.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Vítězové a poražení na přestupovém trhu

Natřískaná Chelsea. Z hráčů na hostování zvládne poskládat kvalitní 11ku v hodnotě 70 miliónů eur

Falcao na hrot United, Rooney bude muset do zálohy. A co van Persie?

Žebříček poradenských společností: