Zachrání United zpackanou sezónu v neoblíbené soutěži?


Noční můra fanoušků "Rudých ďáblů" se stala skutečností. Po odchodu velkého Sira Alexe Fergusona klub není stabilní, v týmu rotují hráči nedostačující kvality a nálepka neporazitelných United je dávno pryč. Tým je pod vedením Louise Van Gaala považován za nejnudnější v historii a stává se terčem posměchu. Důkazem je současná sezóna, kdy se United nepodařilo ani postoupit ze základní skupiny Ligy Mistrů a nic nenasvědčuje tomu, že by se v klubu něco obracelo. Naopak Manchesteru reálně hrozí další výpadek z TOP4, čili další neúčast v Lize Mistrů. Je zde však poslední možnost, jak si alespoň trochu napravit reputaci u fanoušků, a tou je triumf v FA Cupu, který je po dlouhé době hodně blízko.

Manchester United se představí 13. dubna na Boleyn Ground proti West Hamu, se kterým odehraje odvedu čtvrtfinále FA Cupu. V domácím zápase United s West Hamem remizovali 1:1, když nejprve otevřel skvělým přímým kopem skóre Dimitry Payet a v několik minut před koncem srovnával Anthony Martial.

Payetův neskutečný přímák

Podaří se tedy United v těžkém venkovním zápase uspět? Existuje několik faktorů, které hrají do karet United. West Ham totiž v lize útočí právě na United v honbě za Evropskou Ligou, čili pátým místem v tabulce. Kladiváři sehráli o víkendu nesmírně náročné derby s Arsenalem, když nejprve prohrávali brzy 0:2, poté se díky brankám Andyho Carolla povedlo skóre otočit na 3:2, jenže Laurent Koscielny obral West Ham o důležité dva body, když zápas skončil remízou 3:3. Tým může být tak hodně fyzicky i psychicky unaven. West Ham navíc FA Cup vůbec nemá v oblibě. Podívejme se, v jakých fázích a s jakými soupeři v minulosti vypadl.

14/15 - 5. kolo vs. West Bromwich 0:4
13/14 - 3 kolo vs. Nottingham 0:5
12/13 - 3. kolo vs. United 0:1
11/12 - 3. kolo vs. Sheffield 0:1
10/11 - 6. kolo vs. Stoke 1:2

A tak můžeme pokračovat ještě dále. Naposledy byl West Ham v čtvrtfinále FA Cupu v roce 2001, kdy padl 2:3 s Tottenhamem. Tento pohár tedy není příliš stavěný pro Kladiváře a s podobnými souboji West Ham nemá zkušenost.

Jenže Manchester United paradoxně také FA Cup nemusí! Ačkoliv v předešlých sezónách pod Fergusonem dominoval, poslední triumf v FA Cupu se datuje až z roku 2004! Žádný ze současných hráčů, pokud nepočítáme Ryana Giggse, již v současném kádru není. Tehdy ještě nad hlavu zvedl trofej mladičký Cristiano Ronaldo! To už je tedy velká doba, když ve vítězném týmu byli hráči jako Van Nistelrooy, Scholes, Keane či Ole Gunnar Solskjear!

Když se podívejme se na záznamy United z posledních ročníků FA Cupu, leccos nám to napoví.

14/15 - 6. kolo vs. Arsenal 1:2
13/14 - 3. kolo vs. Swansea 1:2
12/13 - 6. kolo vs. Chelsea 0:1
11/12 - 4. kolo vs. Liverpool 1:2
10/11 - SF vs. City 0:1

Z toho se dá odvodit, že United sice nedosáhli v FA Cupu dlouho zajímavého výsledku, ale kromě výbuchu se Swansea vždy skončili na kopačkách silných (tehdejších) soupeřů. Současný West Ham je sice také považován za nebezpečný tým, ale za daných okolností nesmí pro United znamenat překážku.

Pro Van Gaala je to dost možná klíčový zápas celé jeho kariéry za United. Obzvlášť po dalším víkendovém výbuchu, kdy United utrpěli trapnou porážku 0:3 na půdě Spurs. Navíc, pokud se United podaří postoupit do semifinále, čeká je další přijatelný soupeř a tím je Everton. A druhá semifinálová dvojice? Ta už je jasná. Je to Crystal Palace a Watford. V této situaci je aktuálně vypsán kurz 5.00 na United jako vítěze FA Cupu!

To se mi osobně jeví jako úplná šílenost. Vzpomeňme si na Arsenal v roce 2014. Taktéž byl Wenger pod enormním tlakem a lehčí los na soupeře v FA Cupu nemohl mít. Sice s odřenýma ušima, ale FA Cup získal a Wenger úplně obrátil myšlení fanoušků Arsenalu. Povede se to i Van Gaalovi? Já myslím, že ano!