Zajímavost: Hráči Schalke chodí na hřiště skrz uhelnou chodbu


Historie Gelsenkirchenu je neodmyslitelně spojena s těžbou uhlí. Mnoho fanoušků pochází z hornických rodin, což často připomínají svými transparenty či hornickými přilbami, které nosí na fotbalová utkání jako součást fanouškovské výbavy.

Schalke 04 uznává historii svého města a svým příznivcům chce byt co nejblíže. Důkazem je rok 2012, kdy celé mužstvo sfáralo kilometr pod zem, aby v jednom z dolů podnikly exkurzi.

„Alespoň vidíme, jak těžce dřou naši fandové. Získáme zde speciální motivaci v boji o titul pro naše příznivce,“ komentoval tehdy nizozemský útočník Klaas-Jan Huntelaar netradiční týmový výlet.

O další tři roky dál do minulosti, ještě za dob tvrdého trenéra Felixe Magatha, uspořádalo Schalke oficiální týmové focení v dole. Žádný sluncem ozářený dokonalé sestříhaný zelený trávník, ale ponurá obří nora plná industriálních prvků. Onen nápad tehda posvětil právě trenér týmu – není se co divit, když v jednom z těchto dolů strávil Magathův strýc prakticky celý svůj profesní život.

A v této filozofii, šíření hodnot tradice a držení soudržnosti s horníky a jejími neotřesitelnými hodnotami – jak na svém webu Schalke 04 uvádí, pokračuje německé mužstvo i v současnosti.

Tunel, který vede ve Veltins-Areně na trávník, prošel rekonstrukcí. Nyní jdou hráči chodbou, která vypadá jako uhelný tunel:

Na hráče měla úprava evidentně dobrý vliv, protože hned v sobotním zápase s Bayernem Mnichov vydřeli velmi cennou remízu 1:1. Naopak soupeř se netradičního projektu zřejmě trošku zalekl. Mnichovské mužstvo nazvalo spoře osvětlený prúchod jamou lvovou, aby v následujících minutách nepředvedlo příliš uspokojivý výkon.

Schalke - Bayern Mnichov 1:1

Branky: 62. Howedes – 10. Lewandowksi