Hokejový DUEL: Bitva o titul! Uspěje legenda Ručinský nebo zářící Irgl?


V sobotu startuje velmi očekávané finále extraligy. Proti sobě se postaví dva nejlepší celky základní části, tedy Třinec a Litvínov. Kdo má větší šance na úspěch?

V základní části dělily oba týmy v konečném účtování dva body. Ze čtyř vzájemných zápasů vyšel vítězně každý tým dvakrát. Bodově jsou na tom lépe Oceláři poměrem 7-5. Litvínov totiž ze svých dvou vítězství bral jedno až po samostatných nájezdech.

HC Oceláři Třinec / FB Oceláři Třinec

Začneme zhodnocením situace z pohledu Třince. Ten se může spolehnout na Šimona Hrubce, který patří k nejlepším brankařům v extralize. Dvojku mu navíc dělá Peter Hamerlík, který ví, jaké to je dotáhnout Třinec k titulu. Povedlo se mu to v roce 2011. Může tedy předat Hrubcovi cenné zkušenosti, nebo případně naskočit přímo do dění, kdyby se náhodou Hrubcovi nedařilo.

Dalším faktorem je produktivní obrana. Obranáři Třince přispívali bodově i v základní části a jejich bodové příděly jim mohli závidět i někteří útočníci. Oceláři si navíc nemůžou stěžovat na málo zkušeností v defenzivních řadách. Klesla, Linhart nebo Galvas, to nejsou žádná ořezávátka. V play off se navíc chytil i Milan Doudera.

Útok Třince není třeba nějak výrazně popisovat. Stačí napsat jména jako Klepiš, Orsava, Hrňa, Polanský.  Jedno jméno je však hodně důležité. Zbyněk Irgl vyčnívá nade všemi. Po pětiměsíční pauze, kdy se srovnával po boji s rakovinou se vrátil ve velkém stylu. Rozhodl hned dva zápasy se Spartou a ukázal, že je připraven dotáhnout Třinec až na vrchol. Jeho příběh je hodně inspirující a určitě by si zasloužil sladkou tečku v podobě titulu.

 Zbyněk Irgl / FB: Oceláři Třinec

Když jsme chválili brankaře Třince, u Litvínova to nebude o moc jiné. Pavel Francouz je jistota, na kterou se může Verva spolehnout. V základní části neměl konkurenci a i v play off má fantastická čísla. Po deseti zápasech drží průměr 1,34 obdržených branek na zápas. A úspěšnost? 94,68%! K tomu ještě připočtěte dvě čistá konta a také jednu asistenci. Nevýhoda Litvínova je v brankařské dvojice. Pokud by se Francouz náhodou zranil, musel by do branky Lukáš Horák. Jednadvacetiletý odchovanec odchytal v extralize zatím pouze devět zápasů. V součtu by měl mít ale Francouz oproti Hrubcovi lehce navrch.

Martin Ručinský / Foto: web Verva Litvínov

V obraně Litvínov nemůže sázet zas až tak na zkušenosti, jako hlad po úspěchu. Nejzkušenějším bekem je třiatřicetiletý Zbyněk Sklenička. Tahouny jsou ale po celou sezónu spolu s Kubátem mladíci Tomáš Pavelka a Filip Pavlík. Dalo by se říci, že Litvínov pomalu ale jistě vychovává budoucí reprezentační obránce.

Útok Litvínova je na tom podobně, jako Třinec. Jsou zde hráči, kteří už v historii svůj hokejový um ukázali a pak také dlouholetí harcovníci v české nejvyšší soutěži. Ofenzivu táhne hlavně duo Petružálek - Ručinský. U prvně jmenovaného můžeme najít podobnost se Zbyňkem Irglem. Také prožívá svůj osobní příběh. Určitě by mu tečka v podobě titulu prospěla. Titul by rád urval i legendární Růča. Není to ale jenom o nich. Oceláři si musí dát pozor i na Viktora Hübla, nejproduktivnějšího hráče základní části. V play off sice nasbíral zatím jen pět bodů, probudit se ale může vždycky. Zapomínat nesmíme ani na Robina Hanzla, který zažívá skvělou vyřazovací část a zatím táhne produktivitu Litvínova s jedenácti body za tři branky a osm asistencí.

Jakub Petružálek / Foto: web Verva Litvínov 

Sečteno podtrženo, čeká nás finálová série, která bude nesmírně vyrovnaná. Na obou stranách je mnoho příběhů, které mohou jedné či druhé straně pomoci najít speciální motivaci, než jen vyhrát titul. Pokud vše půjde "podle plánu", čeká nás dlouhá série, která by mohla skončit až sedmým zápasem. Já osobně si myslím, že Litvínov má větší šance na úspěch. Třinec vzhledem k rozpočtu a očekáváním "musí", zatímco Litvínov už v této sezóně má úspěch za sebou. Samozřejmě chce ale úspěch maximalizovat.