Základní část extraligy finišuje. Kdo urve poslední body?


Česká hokejová extraliga patří pravidelně mezi nejnavštěvovanější sportovní události ze všech v republice. S pomalým odchodem zimy se také blíží jaro a to znamená opět zvýšený zájem o hokej. Proč? Protože vyřazovací část Play Off je jako úplně jiná soutěž. Stadiony se plní a přeměňují do klubových barev a ti, na které se nedostanou lístky, hrdě podporují z restaurací či obýváků. Ještě však zbývají 4 poslední zápasy základní části, které rozhodnou o tom, kdo si zahraje o titul a z jaké pozice.

Překvapením se bez debat stal nečekaný lídr tabulky Liberec. Tým, který táhne Petr Vampola společně s nejproduktivnějším hráčem týmu Michalem Birnerem (13+24), dostal nejméně branek ze všech týmů a po 48 zápasech již překonal 100 bodovou hranici. Společně s pražskou Spartou mají tyto dva týmy jistý postup do čtvrtfinále play-off a po základní části budou mít delší pauzu na přípravu.

Jejími nejbližšími pronásledovateli jsou Indiáni z Plzně a královéhradecký Mountfield. Plzeň s 83 body a Mountfield s 81 by si měli alespoň jednou výhrou zajistit taktéž přímý postup do čtvrtfinále.

O to víc zajímavější to bude pro čtyřlístek týmů Olomouc, Mladá Boleslav, Chomutov a Zlín. Tyto týmy jsou na hraně přímého postupu do čtvrtfinále a každý ztracený zápas je může stát toto velmi cenné místo. 

Další týmy v tabulce, čili Kometa Brno a Třinec si budou muset uhájit postupové příčky do předkola Play Off a rozhodně je nečeká nic lehkého. Na záda jim budou dýchat nebezpečné Vítkovice a s minimální šancí Pardubice.

K jasnému cíli, čili boji o záchranu jsou již teď odsouzeny dva týmy a to obhájce titulu Litvínov společně s Karlovými Vary. I pro ně však poslední zápasy budou mít váhu, jelikož se do skupiny o udržení budou počítat i body ze základní části.

Kdo podle nás udělá rozhodující krok již tento pátek?

Třinec vs. Sparta - pro domácí Oceláře ne stěžejní, ale velmi důležitý zápas, který vlastně může již v pátek odpálit šance dotírajících Vítkovic. Sparta už může hrát v klidu, takže můžeme očekávat otevřený hokej a pravděpodobně i konečnou výhru Třince

Zlín vs. Mountfield - Zlín je v domácím prostředí tradičně silný a Mounfield si případnou prohrou může zkomplikovat dobrou pozici. Do karet jim ani nehraje forma, když prohráli poslední 2 důležité zápasy. Nicméně Zlín trápí koncentrace v zápasech a podobné dohánění jako s Karlovými Vary by nemuselo dopadnout znova dobře. Mountfield rozhodně má šanci si spravit náladu a minimálně bod ze Zlína dovézt

Chomutov vs. Kometa Brno - Nesmírně důležité utkání pro oba týmy. Chomutov v čele s nejproduktivnějším hráčem ligy, Romanem Červenkou, má možnost natáhnout se ještě po posledním místě pro přímý postup do čtvrtfinále. Naopak Hadamczikova Kometa nemá vůbec jisté předkolo Play-off. Očekávám opatrný hokej s minimem šancí.

Mladá Boleslav vs. Plzeň - Zde jsou karty jasně rozdané. Pokud Plzeň postoupí, je ve čtvrtfinále. Boleslav však v případě prohry otevře dveře výše zmíněnému Chomutovu. A jelikož to oběma týmům v letošní sezóně dostatečně pálí, zejména nejlepšímu střelci ligy z Plzně, teprve 20 letému Dominikovi Kubalíkovi (25+15), očekávám divočinu a alespoň 6 branek.

Karlovy Vary vs. Vítkovice - Vítkovice nezvládly poslední utkání doma se Zlínem a tak jedou do Varů pro 3 body. Jiná možnost pro ně není a já si myslím, že tuto povinnost proti poslednímu týmu sice s tlakem v bruslích, ale splní.

Olomouc vs. Liberec - Olomouc se může spolehnout na kvalitní podporu fanoušků a proti prvnímu týmu tabulky o podporu určitě nebude nouze. Jak již bylo zmíněno, pro Liberec jsou poslední 4 zápasy tréninkem. Zato Olomouc začíná udržení čtvrtfinálové pozice těžkým soupeřem, ale takovým, proti kterému nemají co ztratit před domácím publikem. Kohouti si případnou výhrou budou moci hodně oddychnout

Pardubice vs. Litvínov - Souboj hluchého slepým. Oba dva týmy jsou největším zklamáním dosavadní sezóny a tohle bude už trénink na boje ve skupině o udržení. Neočekávám nějakou takticky svázanou bitvu a pravěpodobně se dočkáme mnoho gólů po chybách obran.

Poslední zápasy základní části České hokejové Extraligy bude takovým předkrmem na vyřazovací zápasy. Máme se na co těšit a v Česku bude hokej po delší odmlce opět sportem číslo 1!