Příklep Michala Jinocha - Ruská paranoia


Ten plán konkurovat NHL byl krásný. Obří platy měly přilákat Ruské hvězdy a nějakou tu větší rybu z NHL.  Obě možnosti se vzájemně nevylučují. Vždyť v KHL sbírá body třeba Kovalčuk. Teď se však karta obrací. Ruští hokejisté přestávají věřit systému, podle kterého KHL funguje. Klesající rubl také nepřispívá jistotě této nadnárodní soutěže.

Rusko si navíc neuvědomuje, že neustálá zaslepenost ohledně finanční náročnosti KHL nejde dlouhodobě přehlížet. Rozšiřování až po západní Evropu? Expanze do Číny? A kdo to zaplatí? Stačí se podívat, jak dopadl Lev. Příkladem je i Slovan, který balancuje nad propastí. Těžko se najde nějaká společnost, která bude schopná složit na stůl rozpočet na celou sezónu, natož dlouhodobé pokračování v KHL.

Není divu, že hlavně mladší Rusové následují příklad Tarasenka či Kučerova a prchají do NHL. A bude jich tam čím dál tím více. Posledním příkladem je Artěmij Panarin. Ten letos výkonnostně explodoval v Petrohradu, formu si přinesl i na šampionát a Blackhawks po něm sáhli všemi deseti poté, co jim dal Honza Kovář košem. Stejně tak má za moře namířeno i Sergej Plotnikov, který vypověděl smlouvu v Jaroslavli.

Není to ale jen o mladých. Flyers podepsali po šampionátu dvaatřicetiletého Medveděva. To byla jedna z posledních kapek pro ruské hokejové legendy. Vladislav Treťjak začíná volat po smlouvě s NHL. Podobné kontrakty mají všechny evropské soutěže, včetně naší extraligy. Zatím mezi NHL a KHL funguje jen respektování platných smluv, toť vše. Treťjak upozorňuje i na problém, že s absencí smlouvy neexistuje ani odstupné pro kluby. Hráči tedy do NHL odchází zadarmo. První návrhy smlouvy už by prý měly být na cestě do Ruska.

Ještě větší problém vidí v nastalé situaci Vjačeslav Fetisov. Ten má strach, že kvůli brzkým odchodům hráčů do NHL padne celý ruský hokej. Přinesl i konkrétní čísla. Do zámoří se vydalo přes tři stovky ruských hráčů. NHL si zahrálo deset z nich. To je dobrý argument. Žádost o změnu zákonů a povolení odchodu hráčů do zámoří až po dovršení 28 let věku? Ukažte mi hráče, který si vysní NHL a vy mu to zakážete. Když se konečně dotyčný hráč dočká, vrátí se vám po skončení v playoff NHL doplnit tým na světový šampionát? Těžko! Ano, letos přijel třeba Ovečkin, mohou si z  něj vzít příklad. Ten ale nic podobného nezažil. V NHL je od devatenácti let.

Rusové by se měli vykašlat na hledání výmluv a smířit se s tím, jaká je situace. NHL je stále nejlepší soutěží na světe. KHL jí nebude moci konkurovat do chvíle, než se ustálí. A ani pak to pravděpodobně nevyjde. Rusko by se mělo přestat stydět za jinou pozici, než tu první.