MS v hokeji: Kdo zářil ve skupině A?


Začneme nejprve těmi, kteří pomohli svým týmům do vyřazovacích bojů. Kanada jde jako jediná do čtvrtfinále s plným počtem bodů. Těžko se vybírá individualita, vzhledem k tomu, že Kanada s výjimkou jednoho zápasu dokázala nastřílet v každém zápase alespoň šest branek, včetně zápasů s Českem a Švédskem.  Přeci jen ale jeden vyčnívá nad ostatními. Není to Crosby, od kterého se to očekávalo. Své umění v plné kráse dokazuje Taylor Hall. V Edmontonu to možná není ono, ale jakmile je Hall mezi elitními hráči, není mu věnována taková pozornost a Hall jakýmsi způsobem dokáže předvádět fantastické výkony. Na turnaji je nejlepším střelcem Kanady se šesti trefami. Dokázal se prosadit i proti Švédům a Čechům a právě on by mohl být tím hlavním ofenzivním trumfem, který dotáhne Kanadu ke zlatu.

Švédové podobně jako Kanada patří k favoritům. MS začali duelem s Českem, který mohli v klidu dotáhnout až ke třem bodům. Češi jim ve výsledku sebrali bod a Švédsko pochopilo, že musí hrát opravdu celý zápas. Původně jsem myslel, že na pomyslný švédský trůn posadím obránce Ekmana-Larssona, ale i přes to, že patří k nejlepším bekům na šampionátu, hraje mezi Švédy letos ještě jeden specifičtější hráč. Je to k nevíře, že vedle Louiho Erikssona, Simona Hjalmarssona či Joela Lundqvista nejvíce září teprve dvacetiletý Filip Forsberg. Ten dělá opravdu čest svému jménu a zatím je překvapivě on tím střeleckým tahounem. Dokonce vede střeleckou tabulky šampionátu s osmi trefami právě před Kanaďanem Hallem.  To je při jeho premiérové účasti na seniorském šampionátu fantastický výsledek. Pokud Forsberg pomůže Švédům vyřadit Rusko, může v neděli pověsit na krk také premiérovou seniorskou medaili.

V českém týmu by se dalo také najít více kandidátů na pozici nejlepšího hráče základních skupin. Ve čtvrté formaci září Martin Zaťovič, obranu pro některé překvapivě drží pohromadě Michal Jordán. Bez Jaromíra Jágra by to ale nebylo ono. Pryč jsou všichni, kteří brbrali nad tím, že třiačtyřicetiletý hokejista pojede na šampionát. On ukázal, že na to prostě má. Dokonce není tím chráněncem ostatních hráčů, ale sám se dokázal zastat i benjamínka Simona. Jeho role v týmu se trochu transformovala, ale stále je hodně důležitým prvkem. Sami jste jistě viděli, jak se česká hra propadla o level níž, když Jágr nuceně odstoupil z utkání se Švýcarskem. Česko může věřit, že se Jágr dá do čtvrtečního večera dohromady, jinak dostanou postupové ambice těžké K.O.

Švýcarsko z úvodu šampionátu vypadalo, že bude mít možná i problém prodrat se do čtvrtfinále. Vždyť začalo prohrou po samostatných nájezdech se sestupujícím Rakouskem. Naštěstí pro Švýcary se probrali, alespoň částečně, tradiční tahouni. Bodovali Brunner, Ambühl či Josi. Opět se zde ale ukázalo dravé mládí. Teprve osmnáctiletý Švýcar s českými kořeny Kevin Fiala sice nezískal nějaké extrémní kvantum bodů. Jeho herní dovednosti se ale zápas od zápasu zlepšují a i Henlon si to uvědomuje. Právě Fiala často bývá mozkem švýcarských přesilovek. V Nashvillu mohou pomýšlet na skvělou budoucnost. Fiala jistě dostane možnost srovnat se s v příští sezóně s Forsbergem právě v prvním týmu Predators.

Z nepostupujících týmů je "šťastným poraženým" Lotyš Daugavinš. Převážně on totiž může za to, že se Lotyšsko zachránilo. Šestadvacetiletý útočník Dynama Moskva rozhodl prodloužení se Švýcarskem i Rakouskem. Gól si připsal i v posledním existenčním utkání s Francií. Ten zápas sice Lotyši nakonec prohráli po samostatných nájezdech, bod však  k záchraně stačil. Daugavinš nedal gól jen Švédům a Němcům. Jenže v těchto zápasech nahrával na jediné branky Lotyšů, které vstřelil v obou případech Lauris Darzinš. Kaspars Daugavinš tak bodoval v každém zápase na letošním šampionátu. To se jen tak někomu nepovede.

Dnes se můžete těšit také na shrnutí, kdo byl nejvíce vidět ve skupině B, kterou ovládlo USA před Finskem a Ruskem a Běloruskem. Probojuje se na pozici "šťastného poraženého" někdo ze Slovenska? Nechte se překvapit.