5 největších překvapení v úvodu letošního ročníku NHL


Prvních čtrnáct hracích dnů nového ročníku NHL pomalu uplynulo. Týmy a hráči se pomalu zahřáli a rozjeli do zběsilého tempa nejslanější hokejové ligy. NHL má za sebou, vedle řady odehraných zápasů, také několik překvapení.  Zde jsou ty největší: 

1. Rekordman Martin Jones

Cesta na post jedničky přes hvězdu Jonathana Quicka v Los Angeles moc nevedla. V San Jose byla šance pro nadějného pětadvacetiletého Martina Jonese podstatně větší (z klubu odešla po nepříliš povedené sezoně dlouholetá jednička Niemi). Málo kdo, jestli vůbec někdo, ale čekal, že kanadský brankář hned v úvodních pěti zápasech překoná jeden z významných klubových rekordů.

Martin Jones neinkasoval přes 234 minut, což je nejvíc v historii organizace San Jose (celkový rekord NHL činí 332 minut a drží ho Boucher). V pěti zápasech dopomohl měrou vrchovatou svému klubu ke čtyřem vítězstvím a pro úvod ročníku je jedním z nejlepších brankářů ligy.

 Pokud Jonesovi forma vydrží a bude podávat podobné výkony během celé sezony, tak si můžou Žraloci mnout ruce a tančit ze samého nadšení kozáčka.

Image and video hosting by TinyPic 

2. Nulový Sidney Crosby

Když během přestupového období ulovil Pittsburgh Phila Kessela, začali se soupeřům nejen v Metropolitní divizi hlasitě otřásat kolena. S Crosbym má americký sniper vytvořit obávané duo, které bude sypat jeden gól za druhým.

Prozatímní výsledky jsou ale dokonale opačné. Crosby má za sebou po pěti utkáních nejhorší vstup do sezony ve své kariéře. Na jeho kontě svítí v tabulce kanadského bodování velká nula. V úvodních dvou zápasech dokonce nevystřelila kanadská hokejová superhvězda ani jednou na branku.

Celému klubu a fanouškům Pens nyní stékají z nervozity krůpěje potu po čele, všichni netrpělivě čekají, až se Crosby konečně probere a začne mu to s Kesselem lepit tak, jak se čekalo. Otázkou je, jak dlouho to bude trvat. 

Image and video hosting by TinyPic

3. Columbus na dně tabulky

Blue Jackets před sezonou vhodně posílili a při pohledu na soupisku začalo fanoušky NHL napadat, že letos by mohl být Columbus černým koněm ligy. Johansen, Foglino, Saad, Hartnell, Bobrovsky nebo Johnson – to už je opravdu slušný mančaft.

Výsledky jsou ale zatím katastrofální.  Columbus prohrál všech šest úvodních zápasů a s 30 inkasovanými brankami je největším dárcem gólů v celé lize.

Počínaje Bobrovksým se nedá spolehnout na nikoho, na týmu leží pořádně hustá a neprodyšná deka. Kdy se ze smutného úvodu dokáže nadějný tým vyhrabat těžko říct, ale bude to stát pekelně hodně energie.  

Image and video hosting by TinyPic

4. Neschopný Anaheim

Loni patřili Ducks mezi nejčastěji skórující týmy v lize. Jejich ofenzivní síla byla vyhlášena. Uběhlo ale pár týdnů, začal nový ročník a ze čtyř zápasů dokázal Anaheim vyprodukovat jeden upocený gól! To je hodně alarmující start do sezony.

Naštěstí pro příznivce klubu dopadl poslední zápas relativně vesele. Nejenom, že se konečně vyhrálo, ale dokonce Ducks vstřelili čtyři branky. Nyní všechny spřízněné kačeří duše doufají, že je děsivá nemohoucnost zažehnána. 

Image and video hosting by TinyPic

5. Panarin v tichosti zastínil McDavida

V souvislosti s ligovými nováčky se NHL neúnavně bavila téměř výhradně o McDavidovi, občas padl do hovoru Eichel, ale zbytek nadějných nováčků měl smůlu. Přitom se jich letos vyklubal doslova zástup. Z rukávu může člověk tahat jedno jméno za druhým:

Dylan Larkin

Max Domi

Anthony Duclair

Oscar Lindberg

Mattias Janmark

Nikolaj Ehlers

Sam Reinhart

a samozřejmě mimo McDavida a Eichela také Artemi Panarin. Nesmírně šikovný Rus je po úvodu nejproduktivnějším nováčkem - v prvních šesti zápasech posbíral 7 bodů. Pomalu ale prozatím jistě intenzivní chvála na jeho adresu, dokonce se objevují i velmi odvážné názory jako například ten, že bude z Panarina podobně kvalitní útočník jako je jeho spoluhráč z jedné formace Patrick Kane.

Jak to bude s výkony nováčků na konci sezony se samozřejmě teprve uvidí, ale v úvodu nejvíc překvapil právě Panarin. 

Image and video hosting by TinyPic