Neznámí hrdinové NHL - první půle sezony 16/17

Milovaná NHL se přehupuje do druhé půle základní části a některým týmům už začíná "hořet koudel u zadnice". Někomu se brány play-off ještě otevřou, jiným zase co nevidět zavřou. Stejně jako minulý rok jsme si pro Vás připravili představení neznámých hrdinů NHL, kteří sice nedávájí každý zápas gól, ale podrobné statistiky jsou důkazem, že bez nich by jejich týmy nemohly vyhrávat.

Letos se mnohé statistiky měnily. Je odehráno přibližně 45 zápasů a vedoucí lídři důležitých statistik jsou odlišní od minulé sezóny. Pravděpodobně nejobjektivnější statistikou je kolonka +/- hodnocení. Ta vyjadřuje, kolikrát byl hráč na ledě při vstřeleném či obdrženém gólu. Na prvních 3 místech jsou všichni hráči Minnesoty, letošního překvapení západní konference. Nejlepším kladným hodnocením +28 se pyšní bek Ryan Sutter a v těsném závěsu za ním jsou s +25 Jared Spurgeon a Jason Zucker. Takový Sidney Crosby má "jen" +11.

Možná nenápadnou, ale pro tým stěžejní statistikou je úspěšnost vyhraných vhazování. V minulé sezóně kraloval hráč Buffala, Ryan O Reilly. Letos byl však zraněný, a tak je prozatimním králem Patrice Bergeron z Bostonu. Ten zvládl doposud vyhrát 578 vhazování v 44 zápasech, takže průměrně pomůže svému týmu 13x za zápas! Hned za ním je centr Anaheimu, Ryan Kesler, který si připsal 576 vyhraných vhazování v 46 zápasech.

Pojďme se taky podívat na statistiky, které nejvíce bolí. Nedílnou součástí hokeje jsou pády do střel, nebo jiné způsoby blokování střel. V této statistice vévodí Calvin De Haan z Islanders, když v 42 zápasech zblokoval 111 střel! To dělá 2-3 zblokované střely za zápas. Jenže o 3 zápasy méně má odehráno bek Edmontonu, Kris Russel, který tuto statistiku ovládl v minulém roce. Letos už má 110 zblokovaných pokusů, takže můžeme předpokládat, že obhájí v průběhu sezóny toto prvenství, ačkoliv minulý rok hrál ještě za Flames.

Jak nejlépe zastrašit šikovné útočníky soupeře a neporušit pravidla? Rozdat čisté hity! V této "disciplíně" letos jednoznačně kraluje obránce Mark Borowiecki z Ottawy. Rozdal již 190 hitů v 39 zápasech! Nutno podotknout, že jeho hra je často až za hranou pravidel, proto má i 69 trestných minut. Nicméně i útočníci umí být tvrdí. Svědčí o tom Matt Martin z Toronta, který má sice průměrný ice-time necelých 9 minut, ale stihl už ve 41 zápasech rozdat v útoku 154 hitů, čím prokazuje jakousi službu mladým puškám Matthewsovi, Nylanderovi a spol.

Když už jsme u toho času stráveném na ledě, tak letos se nejvíc nadřel Drew Doughty z Los Angeles. Jeho průměrný čas na ledě činí 27 minut a 17 sekund. V této minutáži musí zvládnout jak přesilovky tak oslabení. A jde mu to skvěle. Má +8 hodnocení a 10 přesilovkových bodů. Je tedy nedílnou součástí celkové hry Kings.

Co ještě můžeme rozškatulkovat, jsou druhy gólů. Obyčejné, přesilovkové nebo v oslabení jsou hezké, ale nejvíce podstatné jsou ty vítězné. Expertem na tzv. game winning goals je prozatím jednoznačně Jeff Carter z Los Angeles. Ten má již 8 vítězných gólů z celkových 23 zásahů. Znamená to, že každý 3. gól Jeffa Cartera bude vítězný v zápase.

Na závěr bychom neměli zapomínat na brankáře. Pravděpodobně nejobjektivnější ukazatel kvality brankáře je procentuální úspěšnost zákroků. Pokud počítáme brankáře, kteří chytají pravidelně, tak je vedoucím Devan Dubnyk z Minnesoty. Ještě donedávna podprůměrný gólman letos září a má 94% úspěšnost zákroků. V 33 zápasech vyhrál 23 zápasů, jen 7 prohrál a jeho průměr obdržených branek stojí na cifře 1,78 branek na zápas.

Pod největší palbou střel se prozatím ocitl Cam Talbot z Edmontonu, na kterého v 41 zápasech letělo již 1115 střel, z kterých dostal 99 branek. A to má ještě před sebou výše zmiňovaného Krise Russella.

Znali jste tyto jména doposud? Věřím, že většinu z nich ani náhodou. Média zajímají góly, chyby, bitky nebo kontroverzní situace, ale skutečné hrdiny zápasů odhalí až statistiky!