NHL play-off: Jak si poradit s trojčaty?


Po vykrystalizování dvojice finalistů Východní konference jsem se zaradoval. Nikdo v celé NHL nenastřílel v základní části NHL víc branek než NY Rangers s Tampou Bay a nikdo v celé NHL nehraje rychlejší hokej. Tohle bude ofenzivní řežba v tom nejintenzivnějším tempu, pomyslel jsem si.

Výsledek je takový, že po čtyřech zápasech je průměr vstřelených branek na utkání na čísle 7! Může za to celá řada vynucených a nevynucených chyb na obou stranách, které vznikají pochopitelně hlavně vinou rychlosti hry. Zjednodušeně řečeno má očekávání byla předčena – takovou zběsilost jsem nečekal.

Série začala hodně vyrovnaně, ale navrch začala mít přece jen Tampa. Důvod? Trojčata. Tak se přezdívá trojici: Palát-Johnson-Kučerov. Onu přezdívku nedostali proto, že by si byli tolik vzhledově podobní, ale proto, že na ledě jsou vždy o myšlenku napřed před soupeřem. Tak úžasně jsou sehraní. (V play-off posbírali dohromady už 47 bodů!). Pokaždé, když se dostanou na led, tak dělají Rangers ohromné potíže. Při přesilové hře k sobě navíc dostanou na modrou čáru Stamkose, což vede k naprosto drtivému tlaku.  

Image and video hosting by TinyPic

Ondřej Palát vstřelí gól v pátém utkání – 5,20

Rangers navíc ve druhém a třetím zápase příliš nezachytal Lundqvist (12 inkasovaných branek) a prakticky nulové střelecké podpory se Jezdcům dostávalo od Nashe a St.Louise.

Vigneault (trenér Rangers) si uvědomil, že takhle to dál nepůjde. Ve hře byl mečbol pro Tampu. S tím se muselo něco udělat. A tak přistoupil k úpravám. Vyměnil brankáře Lundqvista za Talbota, jak mu nepřímo napovídali novináři? Kdepak, této variantě se jen zasmál - a udělal dobře.

Rangers začali hrát výš v útočném pásmu Tampy (při napadání) a hlouběji ve vlastním obranném pásmu (při bránění). To sice mělo za následek možná ještě intenzivnější tlak floridského mužstva, ale Jezdci lépe zvládali poziční hru, takže se Tampa Bay nedostávala tolik do vyložených gólovek a Lundqvist měl lepší přehled o hře.

Navíc – především v úvodu – zintenzívnili fyzickou hru. Nejvíc se Rangers zaměřili na dvě největší hvězdy Blesků: Johnsona a Stamkose. Oba útočníky tvrdě dohrávali a snažili se je vyprovokovat, což jim ubralo z pohody, kterou v předešlých zápasech na ledě mněli.

Výsledkem bylo vítězství New Yorku Rangers 5:1. Lundqvist zachytal opět výborně a gólově se prosadil jak Nash, tak St. Louis. Navíc se zdá, že Jezdci přišli na to, jak alespoň částečně eliminovat trojčata, což bylo hlavní výzvou.

Nyní jsou o něco blíže mečbolu Rangers, kteří budou hrát pátý zápas ve své Madison Square Garden. I v tom je krása této série. Stačil jediný zápas, aby se pohled na šance obou týmů na postup do finále pozměnil. A kdo ví, jak to bude zase vypadat v pondělí ráno. Zkrátka hokejový kolotoč se vším všudy.