Pomáhají týmu i bez gólů. Netradiční statistiky hráčů NHL


Nedáváš góly, nehraješ. Tak to platí možná u fotbalových útočníků.V zámořské NHL se však počítá téměř každý pohyb na ledě. Stačí si o sekundu prodloužit střídání při pomalém naskakování na mantinel. I takový faktor musí vzít v potaz pozorovatel a zapisovatel statistik hokejistů. Mezi hvězdami jako jsou Ovečkin, Kane, Seguin a další zanikají dříči, kteří se na titulcích neobjevují. Přitom hrají pro tým klíčovou roli. Jsou to třeba O´Reilly, Suter či Russell.

VIDEO: Obětavec roku Tyler Myers zachránil v posledních minutách výhru, když "koupil" 2 střely přímo do hlavy

Blížíme se k polovině základní části NHL a většina statistik začíná nabírat reálných parametrů a již těméř objektivně dokáží říct, kdo má letos povedenou sezónu a kdo nikoliv. Nejvíce je zmiňován Patrick Kane, který vytvořil nový rekord v počtu zápasů v řadě, kdy hráč bodoval. Jenže hokej není jen o střelcích. Analytiky zajímají také faktory jako jsou vyhraná vhazování, počet střel na branku, hity hráčů či bloky hráčů atd.

Začněme více známou statistikou +/-. Za každý vstřelený gól, při kterém je hráč na ledě, obdrží hráč plusový bod. Naopak když je na ledě při inkasovaném, obdrží mínus. Zdálo by se, že této statistice musí vést právě Patrick Kane, ale není to pravda. Plus/Mínus statistice vede mladíček Dylan Larkin z Detroitu, který je momentálně v kladné bilanci +21. Na kontě má k tomu úcitvých 13 gólů a 11 asistencí. V těsném závěsu je nejlepší střelec ligy, Jamie Benn z Dallasu. Ten má 20 plusových bodů, přitom vstřelil krásných 23 branek.

Méně pozitivní statistikou jsou trestné minuty. Zde můžeme diskutovat, zda-li to týmu opravdu pomáhá (chránění opor), či škodí (tlak přesilovek). Nicméně nejčastějším hříšníkem je Derek Dorsett z Vancouveru, který si za 37 zápasů připsal již 106 trestných minut. Takže si v průměru každý zápas sedne více než jednou na trestnou lavici. Na druhou stranu jsou nesporně důležitým faktorem vyhraná vhazování. Těmi nejvíce pomáhá Buffalu Ryan O´Reilly, který překonal hranici 500 úspěšných vhazování. 14 vyhraných "buly" za zápas je slušná porce, když vezmeme v potaz jistou náhodu při této fázi hry.

Nejvíce za zápas se nadře a odmaká obránce Ryan Suter z Minnesoty. Průměrně stráví na ledě 28 minut za jeden zápas. A když si to porovnáme s Alexem Ovečkinem, kterému stačí průměrná doba 20 minut, je to obrovský rozdíl. Ten svou námahu naopak využije při střelbě na bránu. V té vévodí lize, když za 28 zápasů vyslal na soupeřovy bránkáře 164 projektilů. V každém druhém zápase je z toho gól, když už zavěsil 17x. 

Obrana v hokeji začíná od útoků a kdo nedoráží na obránce, nevytváří tlak. Nejaktivnějším hitařem je člen Islanders, Matt Martin. V 36 zápasech již rozdal 179 hitů, takže když je on na ledě, obránci musí být na pozoru. A ne jenom při útocích u mantinelu. Když se na obranu valí střely, obránci ochotně padají do střel. Nejobětavější je Kris Russel z Calgary, který zblokoval už 108 střel z 32 zápasů. Zabrání tedy zhruba třem možným brankám za zápas. Nicméně ve vítězných brankách se žádného překvapení nedočkáme. Hvězda San Jose, Joe Pavelski, vede s šesti vítěznými trefami a těsně za ním jsou Evgeni Malkin, Patrick Sharp, Jonathan Toews, Taylor Hall, Johnny Gaudreau a také Francouz Antoine Roussel s pěti vítěznými trefami. Roussel je vzácný případ. Trefil se zatím "pouze" 6x, čili když už se trefí, je to vítězný gól.

U gólmanů je opomíjena statistiky zákroků. Je lehké vychytat nulu, když na brankáře přijde dvacet střel, místo padesáti. Craig Anderson z Ottawy sice dostal nejvíce ze všech, 77 branek, ale za to zlikvidoval dalších 819 střel, což je také nejvíce ze všech brankářů. V průměru odvrátí 31 střel za zápas.

Až si budete chtít vsadit na NHL, zkuste si projít tyto statistiky, které Vám mohou pomoci určit správného střelce či uhodnou počet branek v zápase.