Příklep Michala Jinocha - Dotáhne McDavid Oilers do playoff?


Říkají o něm, že je nový Crosby. Říkají o něm, že může útočit naGretzkyho rekordy. Říkají však, že Edmonton jeho potenciál "zabije" podobně, jako předchozí tři firstpicky v posledních šesti letech. Je situace v organizaci Edmonton Oilers opravdu tak špatná?

Začneme statistickými údaji, ať víte, s kým máte tu čest. První sezóna šestnáctiletého Connora v  OHL – 63 zápasů s bilancí 25 branek a 41 asistencí. O rok později odehrál o sedm zápasů méně, ale získal o třiatřicet bodů více – 28 branek a 71 asistencí. K tomu ještě připočtěte premiérovou účast v play off – čtrnáct duelů s bilancí 4+15. Letos? „Pouze“ 47 zápasů a těžko uvěřitelných 120 kanadských bodů. McDavid vstřelil 44 branek a na dalších 76 nahrál. Dnes v noci například vstřelil hattrick, jeho tým prohrál 3:6. Tím se dostáváme k základnímu problému. Ani v OHL není možné, aby jeden hráč sám vyhrál ligu, natož NHL. McDavid bude potřebovat výjimečné spoluhráče.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ PŘÍSPĚVKY MICHALA JINOCHA

Edmonton je může nabídnout. Od roku 2010 měli Oilers totiž další tři výběry hned v prvním kole - Taylor Hall, Ryan Nugent-Hopkins a Nail Yakupov. Všichni hráči, ze kterých měli vyrůst nové superhvězdy NHL. Dalo by se říct kompletní formace. Jenže ono to nějak neklaplo. Edmonton z nějakého záhadného důvodu neumí vychovat z hráčů s obrovským potenciálem ty správné zabijáky typu Ovečkina, Crosbyho a dalších. Ano, Hallovi sedla loňská sezóna, kdy se dostal na skvělých 80 kanadských bodů. Nugent-Hopkins zase poslední dvě sezóny šel přes padesátku. U Yakupova už je to horší.  Je v průměru. Edmonton potřebuje, aby šlapali všichni na maximum.

Možná se to zda absurdní, ale v osmnácti letech by měl McDavid bezesporu plnit roli ofenzivního tahouna mužstva. Co je možná důležitější, udělá ze sebe terč. Pozornost bude upřena jenom na něj. Hráč, který chce útočit na Gretzkyho rekordy, by měl být připraven na dospělý hokej ve všech směrech, nejen herně. Musí se hlavně soustředit na hru.

NENECHTE SI UJÍT PRAVIDELNÉ PŘÍSPĚVKY MÍRY BOSÁKA A DALŠÍ - PŘIHLAŠTE SE V PRAVÉM SLOUPCI K ODBĚRU NOVINEK

I kdyby se prokázalo, že Edmonton opravdu neumí využít potenciál svých firstpicků a McDavidovi se nedařilo prosazovat tolik, jak se očekává (dejme tomu zůstane zaseknutý někde okolo třiceti bodů), „odrostlí“ Hall, Yakupov, Nugent-Hopkins nebo třeba i Eberle budou mít klid na hru. Všechno totiž schytá právě McDavid. Bude to pro ně klíčová sezóna. Buď zůstanou ve stínu svého mladého „nástupce“, nebo ukážou, že mohou dokázat svůj opravdový potenciál a dotáhnout Oilers do play off.

Edmonton možná není tím správným týmem pro Connora McDavida, ale Connor McDavid je ten správný hráč pro Edmonton.