Škatulata v NHL! Kdo je Dave Hakstol?


Posledních pár týdnů se řeší budoucnost některých klubů. Všichni chtějí v NHL maximálně uspět a kluby dělají všechno proto, aby se příští sezóna stala tou úspěšnou -- se Stanley Cupem na kontě. Pro hokejovou veřejnost jsou známá jména jako Dan Bylsma, Todd McLellan, Peter DeBoer či Mike Babcock. Dech všem ale vyrazila zpráva o novém kouči Philadelphie. Voráčkovi s Girouxem bude nově šéfovat Dave Hakstol. Tohle jméno fanouškovské většině nejspíš nic neřekne. 

Ono se není čemu divit. Není zvykem, že by univerzitní trenéři zamířili do některé z frančíz a když už, tak rozhodně ne do pozice hlavního kouče. To potvrzuje i fakt, že poprvé od roku 1982 se stalo, že by univerzitní trenér převzal tým NHL bez předchozí zkušeností s trenérskou rolí v této soutěži. Tím posledním případem byl Badger Bob Johnson, který vyměnil Wisconsinskou univerzitu za Calgary. 

Příklep Michala Jinocha - Ruská paranoia

Dave Hakstol trénoval hokejisty Univerzity v Severní Dakotě. Volba Flyers není zas až tak náhodná. Generální manažer Philadelphie Ron Hextall se s Hakstolem dobře zná. Syn Hextalla totiž hrál právě pod novým trenérem Flyers. A nevedlo se jim vůbec špatně. Za jedenáct let, ve kterých stál na střídačce právě Hakstol dokázala Univerzita v Severní Dakotě vyhrát 289  zápasů, ve 43 případech byla remíza a 143 duelů skončilo prohrou Hakstolova týmu. Sečteno, podtrženo -- Hakstol má úspěšnost zápasů přes 65%. To není vůbec špatné číslo. Sice se svým univerzitním týmem nikdy nedošel k titulu, ale to platí i pro některé recyklované trenéry, kteří již v NHL působí.

Hakstol se navíc může pochlubit, že z „jeho líhně" prošla zhruba dvacítka hráčů, kteří to dotáhli až do NHL. Jonathan Toews, TJ. Oshie, či Matt Greene, to je jen stručný výčet Hakstolových dětí. Pro fanoušky Flyers je potěšitelný také styl, který Hakstol vyznává. Tvrdá, rychlá, produktivní hra. Komu by se to nelíbilo? 

Nový trenér Philadelphie měl vždycky respekt. Ten si pravděpodobně vyslouží i u hráčů Flyers. Má za sebou i pár blikanců. Jednou například dostal trest, když v televizním utkání ukázal prostředníček jednomu z hlavních rozhodčích. To mají fandové NHL také rádi, když lodivod jejich týmu není žádný otloukánek.

Je jasné, že je to pro Flyers obrovský risk, vsadit na trenéra bez zkušeností s NHL. V NHL musíte vyhrávat, jinak máte problém. Od vedení si musí vysloužit důvěru. Musí si s hráči sednout. Neočekává se, že to půjde podle všech plánů hned od prvních kol. Hextall s největší pravděpodobností bude trpělivý. Hakstol musí začít od tahounů. Dostat na svojí stranu Voráčka, Girouxe či Simmondse, kteří strhnou zbytek. Kdo ví, třeba bude do roka a do dne Philadelphie ještě žít v bojích o Stanley Cup.