Trade Deadline 2015: 10 nejlepších přestupů v NHL


Závěr přestupového období sebou nese klasické starosti. Jedna část klubů se snaží co nejlépe posílit pro boje o play-off a během vyřazovací části, případně touží zacelit díry vzniklé zraněnými a zbylá část klubů, která vzdala předčasně boje o play-off se snaží něco trhnout na prodeji některých svých opor.

No a zde je subjektivní žebříček, který má zobrazit desítku přestupů, které mají daným týmům přinést největší užitek:  

10. Michal Neuvirth, Islanders - Chad Johnson, draft ve 3. kole (2016), Buffalo

 Český brankář se stal v Buffalu na chvíli jedničkou, to potom co odešel do Dallasu Enroth. Vedení stačil ukázat, že by novou roli v týmu mohl bez větších potíží zvládat, ale i přesto se ho Sabres, celkem nepochopitelně, rozhodlo zbavit.

Neuvirth zamířil do New Yorku, kde bude oblékat dres Islanders. Nevýhodou tedy je, že bude opět v roli náhradního brankáře, ale pozitivní stránkou věci jest skutečnost, že si zahraje play-off.

Ostrované jsou z celého transferu pochopitelně nadšení, protože v Halákovi s Neuvirthem získali dostatečně kvalitní brankářské duo a jak dobře známo kvalitní brankáři jsou jednou z klíčových a nezbytných podmínek při bojích o Stanley Cup. 

Image and video hosting by TinyPic

9. Zbyněk Michálek, St. Louis  – Maxim Letunov, Phoenix

Je považován za jednoho z nejlepších defenzivních obránců v lize. Zbyněk Michálek je král na blokování střel a poctivý dříč, který se nebojí hrát tělem. St. Louis se bude Michálek v play-off velmi hodit. Přestože je český bek zraněný – zotavuje se po otřesu mozku – nejpozději na vyřazovací část připravený bude.

Cena za Michálka byla přitom relativně nízká. Opačným směrem totiž zamířil prospekt Blues Maxim Letunov. 

8. Curtis Glencross, Washington -  draft ve 2. kole (2015), draft ve 3. kole (2015), Calgary

Trenér Washingtonu Trotz zkoušel na tréninku nové složení první formace. Glencross-Backstrom-Ovečkin. To by mohla být pro Capitals naprosto dokonalá elitní formace. Špičkový střelec, elitní nahrávač a neústupný dříč disponující dostatečným množstvím kvalitních hokejových dovedností.

Glencross je typ hráče, kterého musí ocenit pro své nasazení snad každý trenér. A taky že o něj byl na přestupovém trhu nemalý zájem. I proto si Capitals mohou mnout ruce – získali výbornou posilu pro play-off, navíc za dobrou cenu.  

Image and video hosting by TinyPic

7. Jaromír Jágr, Florida – draft ve 2. kole (2015), draft ve 3. kole (2016), New Jersey Devils

Legendární český útočník může Floridě hodně pomoci. V bojích o play-off, ve zvýšení popularity o hokej na slunné kalifornii a také v předávání zkušeností mladým hráčům. Již v prvních dvou utkáních, které stačil Jágr po přestupu odehrát, ukázal, jak velký vliv může mít na tři výše zmíněná kritéria.  

Pokud Jágr opravdu pomůže Floridu dotáhnout do play-off, a v následující sezoně bude pokračovat dál v týmu Panthers, pak si může mnou vedení mladého klubu ruce.  

6. Jeff Petry, Montreal – draft ve 2. kole (2015), draft v 5. kole (2015 – podmíněně), Edmonton

Montreal musí cítit po uzavření přestupového okna rozpačité pocity. Nepovedlo se totiž přivést kvalitního zakončovatele, který by pomohl relativně slabšímu útoku. Až na Paciorettyho totiž nemají Canadies žádného spolehlivého střelce ve svém středu.

Transfer Jeffa Petryho se ale povedl. Za druhý a pátý draft totiž přichází jeden z mála hráčů Edmontonu, který v letošní sezoně pravidelně podával kvalitní výkony. Na ledě trávil Petry mnoho času, takže se nedá divit, že sbíral v tak slabém týmu hodně minusových bodů, ale v Montrealu se tato nelichotivá statistika jistě výrazně zlepší.

Image and video hosting by TinyPic

5. Marek Židlický, Detroit – draft v 5. kole (2015), draft ve 3. kole (2016), New Jersey Devils

Detroit získal levně perfektní posilu pro boje v play-off. Velmi zkušený obránce Marek Židlický patří mezi velmi kvalitní univerzální obránce. Směrem dozadu pracovitý a poctivý a při útočení efektivní.

Letos posbíral v podprůměrném New Jersey Devils pěkných 23 bodů, přičemž v přesilové hře se aktivně podílel na 12 brankách.

Detroitu by se měl Židlický svým stylem hry velmi hodit, jeho přesné přihrávky pomůžou ještě vylepšit herní styl Red Wings, jenž se zakládá na držení puku.

Image and video hosting by TinyPic

4. Antoine Vermette, Chicago – Klas Dahlbeck, draft v prvním kole (2015), Phoenix

Chicago muselo urychleně najít náhradu za dlouhodobě zraněnou hvězdu týmu Patricka Kane, který bude chybět týmu 12 týdnů. A povedlo se. Antonie Vermette byl jedním z nejžádanějších hráčů na přestupovém trhu.

Vermette je pracovitý útočník, skvělý na vhazování a s dobrou hrou v přesilovce. Ve velmi kvalitním Chicagu by měl bodovat podstatně častěji, než tomu bylo v Arizoně, tedy v jednom z nejhorších týmů v celé NHL.

Image and video hosting by TinyPic

3. James Wisniewski, draft ve 3. kole (2015), Anaheim - Rene Bourque, William Karlsson, draft ve 2. kole (2015), Columbus

Protože Anaheimu chybí následkem zranění důležití obránci Souray a Vatanen, potřebovali zadní řady nutně posílit. Proto je získání zkušeného a zároveň staronového Jamese Wisniewskiho vnímáno jako trefa do černého.

Jednatřicetiletý Američan je dostatečně zkušený, velmi kvalitní v ofenzívě, silný v přesilových hrách (letos v početní výhodě posbíral 14 bodů) a navíc se nebojí hry tělem, zkrátka velmi kvalitní bek a jeden z nejlepších hráčů, kteří byli na trhu k získání. Ducks může v play-off hodně pomoci.

Image and video hosting by TinyPic

2. Yandle, Summers, draft ve 4. kole (2015), Rangers – John Moore, Anthony Duclair, draft ve 2. kole (2015), draft v 1. kole (2016)

Rangers mají letos jediný cíl. Vyhrát Stanley Cup. A chtějí pro to udělat všechno. I když nepotřebovali nutně posilovat, využili výprodeje Arizony a přivedli do už tak výborné obrany skvělého Keitha Yandleho.

McDonagh, Girardi, Staal, Boyle, Yandle = jedna z nejlepších obran v celé NHL. Ale mimo to, získává newyorské mužstvo velkou zbraň do přesilovek, které jsou v play-off extrémně důležité. Yandle posbíral letos v přesilové hře 26 bodů, což ho řadí do nejlepší pětky v celé lize – má jen o bod méně, než naprostý mistr na hru v početní výhodě Ovečkin.

Daň za získání osmadvacetiletého obránce byla pochopitelně vysoká. Ke Coyotes zamířil talentovaný Duclair, obránce Moore, první draft roku 2016 a letošní druhý draft, ale Rangers cítí velkou šanci na zisk poháru, takže museli pro zvýšení svých nadějí něco obětovat. 

Image and video hosting by TinyPic

1. Radko Gudas, draft v 1. kole (2015), draft ve 3. kole (2015), Flyers - Braydon Coburn, Tamba Bay

Tamba Bay potřebovala nutně přivést zkušeného silného obránce, který by před play-off zacelil díru za zraněnou dvojici Matt Carle a Radko Gudas.

Povedlo se přivést Braydona Coburna (toho se Flyers snažili zbavit kvůli výši jeho platu), který požadavky Tampy relativně splňuje, ale cena za něj je ohromně přemrštěna. Radko Gudas bude sice zraněný až do konce základní části, ale kvalitativně se Coburnovi minimálně rovná a to je o šest let mladší, tedy s velkým potenciálem se nadále zlepšovat.

Navíc získala Philadelphia k českému obránci ještě první a třetí draft Tampy v roce 2015 – nutno si uvědomit, že letošní draft bude velmi silný -,což děla z celého transferu velký propadák pro kalifornské mužstvo. Z krátkodobého hlediska Tampa Bay svou situaci tímto přesunem sice řeší, ale z dlouhodobé perspektivy jde o fiasko. Flyers se mohou radovat.