V NHL si zahrál první Chorvat. Jak se do nejslavnější hokejové soutěže dostal?


V minulosti by bylo něco podobného nemyslitelné, ale současná NHL dala ochutnat trochu ze své slávy dalšímu z řady hráčů, jenž pochází ze zemí, které jsou v hokeji naprostými trpaslíčky.  

Borna Rendulić pochází ze Záhřebu a premiéry v NHL se dočkal ve středečním utkání Colorada – v jehož sestavě naskočil ve 4 řadě a odehrál necelých 8 minut – proti Nashvillu.

Stal se historicky prvním Chorvatem, kterému se něco podobného povedlo. Je pravdou, že NHL již okusil v roce 2003 i Goran Bezina, jenž se narodil ve Splitu, ale tou dobou patřilo Chorvatsko k Jugoslávii, takže čistokrevným premiantem mezi Chorvaty je právě Rendulić.

A co dostalo Chorvata do nejslavnější hokejové soutěže světa?

Jednak za to může ohromná marodka Colorada. Momentálně mají Avalanche mezi zraněnými 9 hráčů a celkem protočili v hlavním týmu již 34 hokejistů. Dalším důvodem je ale tvrdá dřina a nadání dvaadvacetiletého talentu.

Malý Rendulić zbožňoval Gretzkyho, trávil hodně času na ledě a v 15 letech začal hrát za záhřebský Medveščak. O dva roky později přišlo stěhování na sever do podstatně hokejovější země - do Finska. Ve finském HPK odehrál 94 zápasů a posbíral 42 bodů, načež odešel za moře.

„Nic zvláštního mě neinspirovalo. Když mi bylo šest let, tak mě někteří trenéři viděli bruslit, a pozvali mě hrát hokej. Když jsem začal trénovat, tak se ukázalo, že jsem velmi nadaný, tak jsem se rozhodl, že u hokeje zůstanu. Byl jsem také velmi dobrý fotbalista, ale hokej vyhrál.“

Rendulić se s Coloradem, tedy s týmem, jehož největší legenda Joe Sakic má kořeny paradoxně právě v Chorvatsku, dohodl na začátku letošní sezony. Do prvního startu v NHL odehrál za Lake Erie Monsters (AHL) 23 zápasů a posbíral 7 bodů.

Založte si účet a vyhrávejte s Unibetem.