MS U20: TOP 10 největších hvězd nadcházejícího šampionátu


Mistrovství světa do dvaceti let startuje v Torontu dnes od 19:00 (našeho času) utkáním mezi Dánskem a Ruskem. Proto nastal nevyšší čas sestavit žebříček deseti největších hvězd nadcházejícího šampionátu dle úsudku Unibetu. Na koho tedy bude dobré zaměřit zvýšenou pozornost?

1.  Connor McDavid, Kanada – 17 let, centr

Nový Sindey Crosby či dokonce Wayne Gretzky? Podle hokejových expertů je v silách Connora McDavida stát se podobně úspěšným jako obě uvedené superhvězdy. Kanadský centr prozatím jde ve stopách mimořádně úspěšných krajanů, stejně jako oni dokázal již v 16 letech reprezentovat na šampionátu dvacítek, což se v historii povedlo jen šesti hráčům.

Connor McDavid hraje již od patnácti let OHL za Erie Otters – v letošní sezoně posbíral v 18 zápasech 51 kanadských bodů - a na draftu 2015 (NHL) by mohl jít na řadu hned jako první. Na Mistrovství světa U20 má být za jednoho z nejsledovanějších hráčů.

Image and video hosting by TinyPic

2. Jack Eichel, USA – 18 let, centr

Společně s McDavidem bude nejžádanějším prospektem draftu 2015 Jack Eichel -  o obou hráčích se hovoří jako o největších talentech za posledních deset let. Eichel je kapitánem národního týmu spojených státu do dvaceti let a hlavním tahounem Boston University – letos posbíral v 16 zápasech 27 bodů.

Eichel je na svůj věk velmi urostlý (188 cm, 88 kg) a svých fyzických předností, ve spojení s výborným bruslením, umí při útočení náležitě využívat, za což je přirovnáván k legendárnímu Mariovi Lemieuxovi.

Image and video hosting by TinyPic

3. William Nylander, Švédsko – 18 let, centr

Vysoká rychlost, šikovnost, mentální vyzrálost. To jsou hlavní přednosti torontské jedničky letošního draftu, která sice podepsala v létě nováčkovskou smlouvu s Maple Leafs, ale sezonu tráví ve švédském MODO, kde si drží po devatenácti odehraných utkáních bod na zápas. Na Mistrovství světa U20 bude hlavním tahounem Švédů.

„Dělá obrovské pokroky. Je skvělý s pukem, velmi dobrý v hledání svých spoluhráčů a jistý v zakončení. Je stále lepší a lepší. Jsem ohromen tím, co doposud ve švédské lize dokázal předvést. Pokaždé, když se dotkne puku, tak se něco stane,“ sršel chválou na adresu Nylandera legendární Peter Forsberg, jenž momentálně pracuje jako asistent generálního manažera MODO.

Image and video hosting by TinyPic

4. David Pastrňák, Česko – 18 let, pravé křídlo

Český hokej má do budoucna tři velké naděje: Pavla Zachu, Jakuba Vránu a Davida Pastrňáka, který bude největší Českou hvězdou právě začínajícího turnaje. Na šampionátu se vůbec nemusel ukázat, kdyby ho neuvolnil Boston Bruins, - který Pastrňáka draftoval v roce 2014 jako svou jedničku – protože za hlavní tým nastoupil v NHL letos již k pěti zápasům a zaznamenal jednu asistenci.

Komplexní útočník, který umí kromě střílení a připravování branek i zodpovědně bránit, posbíral v letošním ročníku AHL za Providence Bruins 27 kanadských bodů (10+17) ve 23 utkáních.

Image and video hosting by TinyPic

5. Kevin Fiala, Švýcarsko – 18 let, levé křídlo

Na Mistrovství světa do dvaceti let nebude patřit tým Švýcarska mezi favority, ale s Kevinem Fialou v sestavě jejich šance na vytoužený postup do čtvrtfinále nabývají reálnějších rozměrů. Útočník s českými kořeny (Fiala se narodil českým rodičům ve Švýcarsku) je totiž rozdílovým hráčem, jehož velkou předosti je výtečné bruslení, skvělá střela a přehled.

I přes menší vzrůst (178 cm) se dokáže celková jedenáctka posledního draftu prosazovat mezi muži v náročné švédské lize, kde v barvách HV71 letos posbíral ve 20 zápasech 14 kanadských bodů, bez větších potíží. 

Image and video hosting by TinyPic

6. Anthony Duclair, Kanada – 19 let, levé křídlo

Kanada bude logicky patřit mezi největší favority na zisk zlatých medailí. Důvod je prostý, tým je rok co rok nabitý spoustou skvělých hráčů, ale soupeři hokejistů javorového listu si budou muset dávat mimořádný pozor na formaci Duclair-Reinhart-Domi. Trojice vypadá velmi sehraně, tvoří ideální mix tvořivosti, rychlosti a ofenzivních dovedností. V posledním utkání proti Švýcarsku posbírala ona trojka sedm kanadských bodů a nejvýrazněji se podílela na vysokém vítězství 6:0.

Obzvlášť nebezpečný je útočník Duclair, který disponuje skvělým bruslením a mimořádnými ofenzivními dovednostmi. Dokonce si v letošní sezoně zahrál několik zápasů v elitní první formaci New York Rangers vedle takových hvězd, jakými jsou Rick Nash a Marty St. Louis. V 18 odehraných utkáních v NHL si připsal solidních 7 bodů.

Image and video hosting by TinyPic

7. Juuse Saros, Finsko – 19 let, brankář

Na minulém šampionátu dvacítek pomohl Saros skvělými výkony v brankovišti vychytat pro Finsko zlaté medaile. Turnaj ukončil s 1.57 obdrženými brankami na utkání a s více než 94% úspěšností zákroků. Poslední dva roky chytá Juuse Saros za prvoligové finské HPK, kde odchytal za dva roky již 68 zápasů. Ostřílený Saros tak bude pro Finsko velkou oporou.

Image and video hosting by TinyPic

8. Auston Matthews, USA – 17 let, centr

Jeden z největších kandidátů na post celkové jedničky draftu NHL v roce 2016. Auston Matthews je tvořivý typ útočníka s ohromnou produktivitou, kterému se daří úplně všude, kam přijde. Ať již to byl mládežnický tým Arizona Bobcats (48 zápasů, 100 bodů), národní tým USA do 17 let (24 zápasů, 33 bodů) či NTDP (americký mládežnický hokejový program) kde hraje v současnosti (8 zápasů, 14 bodů). Nadcházející šampionát tak pro něj bude velkou výzvou. Nikde kde doposud hrával, nešel pod hranici jednoho bodu na utkání.

9. Robert Hagg, Švédsko – 19 let, obránce

Velmi urostlý Robert Hagg (188 cm, 91 kg) je velkou naději do budoucna pro zadní řady Philadelphie Flyers. Svých fyzických parametrů umí Hagg skvěle využívat a ve spojení s výbornou kondicí se prezentuje na ledě jako velmi tvrdý a nekompromisní obránce, který chodí hodně do těla.

Letošní, stejně jako minulou sezonu tráví Hagg v AHL (Lehigh Valley Phantoms), kde ve 31 zápasech posbíral 13 kanadských bodů a 34 trestných minut.

Image and video hosting by TinyPic

10. Ivan Barbashev, Rusko – 19 let, levé křídlo

Jak v krátkosti nejlépe charakterizovat ruský talent Ivana Barbasheva? Vynikající tvůrce hry. Během tří sezon v kanadské QMJHL posbíral 114 gólových přihrávek, celkem skvělých 179 bodů. Pověst excelentního hokejového myslitele dostal Barbashev i na šampionátu osmnáctek, kde se stal nejlepším nahrávačem. Ruské křídlo šlo na letošním draftu na řadu ve druhém kole (celkově jako třiatřicátá volba), vybrali si ho St. Louis Blues.

Kompletní nabídku pro Mistrovství světa do 20 let naleznete zde.