PŘÍKLEP Michala Jinocha - Česko - Kanada? První opravdový test pro oba


Začneme shrnutím toho, co se dělo v zápasech Kanady. Média blázní z kanadské soupisky. Lotyšsko a hlavně Německo v hlavě prohráli souboj s gigantem už při úvodním vhazování. Lotyši alespoň předvedli určitou snahu směrem kupředu, což podtrhla branka Kasparse Daugavinše. Ta sice vůbec nic neřešila, ale Lotyše pak povzbudila do utkání s naši reprezentací.

Německo, se záchranářskou výhrou nad Francií v kapse, nezačalo zle. Jenomže místo využití alespoň jedné z úvodních dvou přesilovek Crosby trestal v polovině první třetiny fatální chybu jednoho z obránců Německa v útočném pásmu a od té doby bylo všechno špatně.  O třiadvacet vteřin později přidal druhý gól Taylor Hall a od té doby Kanada udělala ze zápasu exhibici. Deset branek vypadá opravdu strašně, jenomže Kanada hrála v podstatě proti nikomu.

Co si z toho může vzít Česko? Neřešit individuality. Kanada totiž není jen Crosby, Giroux nebo Burns. Kanada je tým. Dnes vstřelil hattrick Hall, dvě branky dal Eakin a zářil také Duchene. Češi si nemůžou vybírat, koho budou bránit, musí prostě hrát proti všem čtyřem formacím s totálním nasazením. Samozřejmě se musí vyvarovat zbytečným faulům. Proti Kanadě to nebude otázka toho, zda česká obrana případné oslabení ubráni, ale jestli jej kanadský útok využije či nikoliv. Čeští hráči budou muset hrát proti Kanadě na hraně sebeobětování.

Česko nemusí zatím na šampionátu řešit nedostatek branek. Ve dvou zápasech vstřelilo slušných devět branek. Pět z nich dokonce skončilo v síti Švédska. Bohužel to nestačilo na vítězství, což jen svědčí o hlavním problému České republiky. Vůbec nemá cenu řešit otázku brankaře. Je svým způsobem jedno, kdo bude chytat, pokud obrana bude fungovat. Jak Salák tak Pavelec jsou špičkoví gólmani. Na druhou stranu Pavelec přeci jen zná některé návyky Kanaďanů a mohl by tak mít větší šanci pochytat něco navíc. Proti Kanadě budou muset obraně pomáhat útočníci. Těžko může česká reprezentace na Kanadu vyrukovat s ofenzivní hrou.

Dobrou zbraní by mohla být čtvrtá formace. Kanada považuje zápas s Českem za první vážnou prověrku a vítr, který umí udělat Koukal se Simonem a Zaťovičem by mohl Burnsovi a spol zamotat hlavu. Česku navíc zatím výtečně fungují přesilovky. Pokud by se tedy Kanaďany podařilo tradičně vyprovokovat, nemuselo by to dopadnout špatně. Kanada se bude určitě soustředit hlavně na naši první formaci, která zatím nezáří tak, jak by se očekávalo. Pod palbou bude také Jaromír Jágr, který zatím skóroval v každém zápase na šampionátu.

Zapomeňte na odehrané zápasy, tohle bude zápas úplně o něčem jiném. Pokud bude O2 aréna fandit, Česko bude mít hráče na ledě k dobru. Tak jako tak, jakýkoliv bodový zisk s Kanadou bude hodně cenný.