MS v hokeji: Kdo zářil ve skupině B?


V týmu USA sice bodově nezáří tak, jako na předchozím šampionátu, i letos však Seth Jones odvádí plno černé práce, kterou možná klasický divák nepozná. Spolu s Krugem patří k nejspolehlivějším obráncům ve svém týmu i na celém šampionátu. Pokud v playoff přidá i nějaký ten gól či asistenci navíc, může pomýšlet na místo v all-stars týmu šampionátu.

Finové budou čtvrtfinálovým soupeřem Česka. Základním problémem by mohlo být překonání brankaře. Hlavně Pekka Rinne se totiž postaral o to, že Finové inkasovali pouze devět branek. Druhá nejlepší Kanada inkasovala o pět více. Rinne navíc vytvořil rekord šampionátu v době bez inkasované branky, co se novodobé historie týče - 237 minut a 5 vteřin. Zapomenulo se tak na inkasovaných pět branek z úvodního zápasu s USA. S Rinnem  v brance můžou Finové dojít daleko.   

Rusové se mohou spolehnout na trio z Petrohradu Panarin, Dadonov a Šipačov. Nejvíce z kooperace sehrané trojice těží prvně jmenovaný Arťěmij Panarin. Ten už má na svém kontě na turnaji deset bodů za pět branek a shodný počet asistencí. O bod více má v kanadském bodování jeho kolega Dadonov, Panarin však působí až neúnavně. Je prostě vidět všude. Rusko bude jistě spoléhat na svou elitní formaci i proti Švédsku. Tam se může ukázat pravá síla KHL.

 

Bělorusové postoupili na úkor Slovenska podruhé v řadě do čtvrtfinále. Moc šancí proti Kanadě nemají, ale už postup mezi nejlepší osmičku považují Bělorusové za obrovský úspěch. Největší mírou se o postup zasloužil brankař Lalande a hlavně Alexej Kaljužnyj. Ten má shodné statistiky jako Panarin - 5+5 - a právem nosí kapitánské céčko na hrudi. Sedmatřicetiletý útočník těží ze spolupráce s bratry Kosticyny a prožívá své nejlepší mistrovství světa. Potrápení Kanady nějakou tou trefou by mu jistě stačilo.

 

"Šťastným poraženým" skupiny B je útočník LA Kings a sestupujícího Slovinska Anže Kopitar. Ten by nejspíš vyhrál soutěž o hráče s nejlepší  fyzičkou na šampionátu. Sám sice Slovince nevytrhl, snaha se mu ale upřít nedá. Kopitar totiž neslezl z ledu za žádných okolností a právě kvůli němu je velká škoda, že se Slovincům nakonec záchrana nepodařila.

Teď už je jen otázka, jak se všem čtvrtfinalistům ve čtvrtek povede nejdůležitější zápas celého mistrovství světa. Pro všechny kromě Běloruska by totiž návrat bez medaile znamenal velký neúspěch. Kdo obsadí medailové pozice je ale zatím ve hvězdách.