Nejdotovanější tenisový Challenger? Seznamte se s Raanana!


Vsázíte často na tenis a nemůžete přijít na to, proč někdy jasní favorité vypadávají na menších turnajích? Ano, je to častý jev, protože financování turnajů na okruhu ATP je značně nevyrovnané a je předmětem mnoha aktuálních diskuzích. Turnaje kategorie Challangeru slouží zejména hráčům z nižšího patra žebříčku, kteří mají šanci ukázat své kvality. Někdy se na těchto turnajích objeví i kvalitnější hráči první stovky, ti však nehrají úplně motivovaně. Důvod? Tenis není levná záležitost.

To však není není případ mladého Challengeru v Izraelském městečku Raanana. Přestože zastoupení hráčů není tak nabité, jako například nedávno v americkém Irvingu, tento turnaj je nejvíce dotovaný ze všech v prvním půl roce. Každý zápas má tedy pro tenisty speciální náboj. Vítěz si totiž odveze odměnu 18 000 dolarů!

Celá záležitost je dosti pikatní. Raanana má pouhých 70 000 obyvatel, to je méně než například moravský Zlín. Kde se zde tedy bere tolik peněz? To nám určitě neprozradí název, který neobsahuje žádného sponzora a jmenuje se prostě Izrael Open. Celý turnaj má dotaci obrovských 125 000 dolarů! 

Není challenger jako challenger. Souběžně hraný challenger v St. Brieux ve Francii disponuje dotací pouze 42 500 dolarů! Což je opravdu málo oproti Raananě.

Dejme si do tabulky základní údaje, které prozradí mnoho.

Challenger   Odměna za 1. kolo   Odměna pro vítěze
Raanana      1 300 dolarů             18 000 dolarů
St. Brieux        440 dolarů               6 150 dolarů

O této tabulce si může každý udělat obrázek sám. Co z toho plyne pro sázkaře? Propočítejte si náklady na cestu například z Asie na turnaj do Francie a porovnejte je s odměnou za případné vypadnutí v prvním kole. Takový výlet zkrátka nic nevydělá a je těžké se na takový zápas motivovat. Stejně to platí z druhé strany. Bude se nasazená jednička challengeru, kde za 4 náročné zápasy dostane pouhých 6 150 dolarů snažit? Pro porovnání, za pouhou účast v prvním kole na turnaji ATP 500 hráč získává okolo 5 000 dolarů.

Dá se tedy předpokládat, že Raanana je pro favority motivací dostatečnou. Dlouho se některým nepoštěstí hrát na tak dobře dotovaném challengeru. Odpovídal tomu i minulý premiérový ročník, kde se ve finále střetli tehdy velmi dobře hrající Nikoloz Basiashvili a Lukáš Lacko. Slovenský tenista si přijel pro obhajobu bodů i letos a má tak možnost se opět nastartovat po velmi špatném začátku sezóny. Ale nečeká ho lehká cesta. Jako jednička zde figuruje zlepšující se Rus Evgeny Donskoy, dvojkou je domácí hvězda Dudi Sela a jako trojka je zde Litevec Berankis. Kdo si nakonec odveze necelých 20 tisíc? Karty jsou hodně otevřené.