Formule 1: Sezona plná změn začíná!Tento víkend se v australském Melbourne znovu roztočí kolotoč závodů Formule 1 a už teď je jasné, že sezona 2014 bude revoluční.

Revoluční bude především díky několika podstatným změnám, které byly pro letošek uvedeny v platnost. Z nich nejvýznamnější je bezesporu odlišný motor, který letos budou muset všichni používat. Změnu dozná i aerodynamika aut, s čímž jde ruku v ruce jejich vzhled. A právě z tohoto důvodu letos uvidíme závodní auta, jejichž přední přítlačná křídla budou mít velmi rozličné tvary.

Co se ambicí na letošní titul týče, situace je podstatně jiná, než na jakou jsme byli poslední čtyři roky zvyklí. Tyto čtyři roky se totiž nesly ve znamení totální dominance Sebastiana Vettela, potažmo jeho týmu Red Bull. Zatím se však zdá, že se obhájce titulu s příchodem nových pravidel a omezení nepopasoval zrovna ideálně, což dává nečekanou naději na úspěch i ostatním týmům. V předsezonních testech se nejlépe jevila auta osazená motory značky Mercedes. Naopak ta s motory Renault (včetně Red Bullu) vykazovala značné problémy především se spolehlivostí.

I to se tedy promítá do prognóz, kdo by mohl ovládnout letošní sezonu. Věc v minulosti nevídaná, Sebastian Vettel není hlavním favoritem! Tím je letos Lewis Hamilton s vozem Mercedes. A to jak pro první závod v Melbourne, tak i pro celý ročník. Sezona je však dlouhá a v žádném případě nelze podceňovat inženýry ostatních týmů, kteří i v průběhu roku mohou svá auta vylepšovat.  

Minimálně však pro prvních několik závodů je opravdu Lewis Hamilton jasná volba - kurz 2,75.

Na kurzy dalších jezdců se můžete podívat zde.